ClaudiuM

Rulota noua sau second hand?

24 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota noua sau second hand?

Rulota noua sau second hand?

ClaudiuM

Daca ati dispunde de un buget de 15.000, ati lua o rulota noua sau una second?

Care ar fi dotarile la care v-ati uita si de ce?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

La 15000 as merge pe o rulota noua, sau ceva mai de top 1-2 ani vechime dar care sa fie ca noua. 

Boiler ( de preferat sa fie gaz/220v), panou solar, etc. 

Dotările suplimentare trebuie sa le stabilești în funcție de necesități. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @ClaudiuM Eu as alege o rulota noua. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Cred că trebuie să alegi ”căsuța”, nouă sau second-hand, în funcție de ieșirile pe care le poți face într-un an. Cu o treime din banii aceea poți găsi una decentă. Dotările sunt în mare cam aceleași, însâ unei rulote i se poate face upgrade, mai ales pentru ieșirile offcamping. Depinde ce preferi. Este adevărat că una  scumpă îți oferă un alt ”statut”, dar căldura familiară, distracția și spiritul de aventură îl găsești și într-o rulotă de 3-4000 de euro.Succes.

PS. Eu întâi aș închiria o rulotă pentru una sau două ieșiri să văd cum mă prinde.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Antonaru

Cu banii astia poti sa te uiti la un camper van sh sau sa iti faci tu unul nou pe baza unei dube sh.

Dar strict pe variantele tale.... daca ai banii de ce nu noua?

Cea mai buna varianta ar fi totusi una de 1-2 ani vechime ca noua. Cu toate ca astea sunt mai greu de gasit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

O rulota noua vine cu o durata de viata mai mare si garantia producatorului care e putin diferita de cea a vanzatorului second hand.

Daca vreti sa va deplasati mai mult cu ea , iarasi se merita una noua( ca si la masini, e destul de peste mana  sa incepi sa cauti piese si service in afara tarii in loc sa te bucuri de calatorie si concediu).

In ce priveste dotarile trebuie sa va adaptati la stilul vostru , adica nu se justifica neaparat independenta energetica ( panouri solare , boilere pe gaz, etc) daca stati numai in campinguri unde aveti toate astea puse la dispozitie. Pe langa cheltuiala initiala fiecare accesoriu montat vine cu predispozitia de a se defecta :)  , a necesita ingrijire, service, etc si de a afecta masa si centrul de echilibru al rulotei.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ClaudiuM

@Catalin Visan Multumesc mult.

 

Voi face o postare detaliata despre ce vrem sa facem caci nu am mai vazut proiecte similare si probabil e un motiv pentru asta.

Recunosc ca frica de a cumpara ceva care se dezmembreaza in timp ce sunt in vacanta ma face sa ma feresc de rulote mai vechi.

Aproape toate rulotele pe care le-am vazut in jurul bugetului de 5000 imi lasau impresia ca erau pentru a fi parcate intr-o curte si lasate acolo.

Inteleg din commentul tau ca nu e cazul?

 

Noi avem o experienta cu inchirierea unei rulote. Am petrecut aproape 20 de zile pe 4 roti. Desi rulota era noua, interiorul mi s-a parut de slaba calitate. O usa s-a stricat si a cazut in timp ce mergeam pe autostrada, curelele de siguranta de la pat au cedat in prima seara, etc.

 

Vrem sa folosim rulota saptamanal iar de calatorit vrem sa putem sa vedem cat mai mult posibil din Europa in urmatorii ani.

 

Multumesc mult pentru sfaturi si sugestii.

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ClaudiuM

@Ionut Antonaru daca as fi doar eu cu sotia cel mai probabil asta am face.

Dar cum avem si 2 copii, cumva am taiat de pe lista aceasta optiune.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dacă ai fii doar cu soția și fără copii ai lua un van, camper ? Rulota NU este o alegere proastă a camper/van-ului și nici cea mai săracă (eu am luat una medie ca măsură și calitate și m-a costat 35 mii plus tractorul alte 74) ci ceva diferit, nu contează mijlocul VR ci contează ce vei face cu el.
Ma explic, am întels ca vei merge preponderent în Europa, află că off-camping este interzis peste tot la vest de vama Nădlac deci panouri solare și baterii nu își au rostul, cântăresc și costa mult. Boilerul pe gaz depinde, noi avem unul electric și am făcut 2 ani la rând dus copilului cel mai mic fără probleme. Ține minte ca apa trebuie încărcată și descărcată, se folosesc serviciile lor (acum trebuie văzut anul acesta ce și cum, sunt încă multe incognite)
Acum sa îți spun că eu nu m-aș gândii de 2 ori sa cumpăr una nouă, o poti alege cum vreau eu, tapeteria cum vrea nevasta, vei avea 2 ani de garanție oficială a producătorului și 10 pentru infiltrati.
La ce nu as renunța, la ce nu am renunțat când am luat-o pe a mea: ATC, AKS, Moover, MMA maxim la care se poate înmatricula și care poate trage mașina ta (în cazul meu 1900 kg în loc de 1500), iar dacă o vei folosi iarna la încălzire în pardoseală ceea ce eu nu am, am făcut camping la - 20 si farà dar comfortul este altul cu încălzirea prin sistem ALDE.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicula Florin

Salut! Imi dau si eu cu parerea chiar daca nu am inca o rulota, asta asa ca disclaimer. 

 

Financiar cel mai corect este SH, asa vei obtine cel mai bun "bang for the buck" cum zice americanul. Cu cat cobori mai jos la anul de fabricatie cu atat raportul se imbunataeste pana la un moment dat dar nu cred ca te intereseaza zona si anii aia din moment ce iei in considerare o rulota noua. Eu tot urmaresc piata de SH la rulote fiind interesat sa achizitionez una la un moment dat si am observat ca (pentru gusturile mele) pe la 6000 incep a se gasi ceva rulote decente si cu cat urci mai mult in pret ele devin mai noi si mai frumoase. Eu pun 10.000 la pret maxim si am vazut niste rulote superbe in zona asta (UK). Nu am studiat foarte mult oferta de rulote noi dar mi-am clatit ochii pe niste site-uri si din ce imi aduc aminte 15.000 e un buget mic pentru o rulota noua.

Personal as cumpara mai degraba o rulota premium SH (intr-o conditie foarte buna) decat o rulota entry to mid level.

Nu stiu sigur daca este si cazul rulotelor (presupun ca da) dar de obicei lucrurile premium au materiale de calitate superioara si tehnologii mai noi ceea ce se traduce intr-o durata de viata mai mare decat a celor entry to mid level. 

Apoi am mai observat un lucru (din pozele de pe site-uri de vanzari si ceva review-uri), cum spune si un coleg mai sus,  diferentele nu sunt majore intre modele chiar si la 10 ani distanta (cel puitn pentru un ochi neantrenat). Progresia inovatiilor si evolutia design-ului nu este la fel de accelerata ca in industria auto de exemplu. Lucru care face cu atat mai putin atractiva o rulota noua. 

 

Spor la achizitie !

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ClaudiuM

@Nicula Florin mersi mult de comment.

 

Din ce inteleg, singura sansa sa cumpar o rulota SH la calitate similara sau mai buna decat cele noi entry level este sa o cumpar din strainatate. In Romania am sanse sa gasesc astfel de rulote? Unde sunt anunturile postate de obicei?

Exista servicii de aducere rulote SH de afara?

 

De asemenea, ce site-uri ar trebui sa urmaresc pentru rulote SH  in strainatate?

 

Multumesc

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cu o rulotă marca Weinsberg ai aceeași calitate ca oricât alta din grupul Knaus la un preț foarte avantajos, dovadă sunt cei mulți care posedeaza rulote de această marca aici pe forum, merg la schi la - 20°C sau la mare la +35°C.
Același lucru îl ai și la marca Buernster cu modelele Premio sau la Dethlefs cu modelele C'go, dar nu știu dacă în România grupul Hymer are vânzători oficiali.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Raul G  mi-ai facut ziua super!

 

în urmă cu 2 ore, Raul G a scris:

[...] dovadă sunt cei mulți care posedeaza rulote de această marca aici pe forum [...]

Ptiu, drace, multi draci pe forum!!!


Sa nu te superi Raul, stiu ca esti de multi ani in Italia si stalcesti cuvintele, dar aici ai stalcit-o cel mai... amuzant! :)
Corect: posedă.
 

@ClaudiuM , daca rasfoiesti forumul, vei gasi si adrese de site-uri si sfaturi pentru achizitionare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
[mention=3832]Raul G[/mention]  mi-ai facut ziua super!
 
Ptiu, drace, multi draci pe forum!!!

Sa nu te superi Raul, stiu ca esti de multi ani in Italia si stalcesti cuvintele, dar aici ai stalcit-o cel mai... amuzant!
Corect: posedă.
 
[mention=5804]ClaudiuM[/mention] , daca rasfoiesti forumul, vei gasi si adrese de site-uri si sfaturi pentru achizitionare.
Îmi cer scuze, voi încerca să fiu mult mai atent și sa revizuiesc mai bine textele

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
2 minute în urmă, Raul G a scris:
44 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

 

Îmi cer scuze, voi încerca să fiu mult mai atent și sa revizuiesc mai bine textele

Stai linistit @Raul G , nu e cazul sa-ti prezinti scuze, inteleg perfect situatia, insa greseala este tare, tare haioasa! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mogos Mihai

Eu am vrut sa cumpar o rulota second hand cu care sa pot iesi si in off-camping, am vrut si clima (pt camping), in general multe optionale.

Am stabilit un buget de 10.000 euro, hotarat sa iau second-hand. La banii astia am gasit doar englezesti fabricatie 2007-2010. Europenele din 2010 undeva intre 12000-15000 euro.

Asa am decis sa cumpar Weinsberg nou, care ma costa in jur de 19.000 euro (fara tva), considerand ca merita sa platesc cca 5000 euro in plus pt diferenta de fabricatie de 10 ani.

Asa am inceput sa caut dealeri si am gasit la unul din ei (in Ungaria) o rulota din 2018, adusa la buy-back. Aveau si rulote mai vechi, dar nu m-au interesat.

Recomandarea mea este sa cauti la dealerii de Weinsberg rulote de 1-2 ani, asta pentru mine a reprezentat o economie de cca 3000 de euro si nu exista nici o diferenta intre una nou si una de 2 ani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

@Raul G se pare ca @ClaudiuM deja e orientat pe SH si degeaba ii prezentam noi aici avantajele unui lucru nou fata de unul uzat.

@Nicula Florin daca vezi rulota  ca o investitie ( vrei sa o revinzi la un pret mai mare decat cel de cumparare sau sa faci venituri cu ea prin inchiriere sau alte metode) atunci e corect sa analizezi  rulota  in primul rand financiar. Daca vezi rulota doar ca pe un bun de care te vei folosi o perioada de timp, cred ca te uiti  mai mult la durata de viata, fiabilitate si altele asemenea. 

Probabil majoritatea rulotelor de pe piata de second hand provin din doua categorii principale :

- rulote care se apropie sau si-au depasit durata de viata si proprietarii le ofera la vanzare pt ca si-au cumparat / intentioneaza sa cumpere ceva nou de care sa se bucure fara batai de cap alti x ani( posibil cazul rulotelor mai vechi de 10 ani );

- rulote care nu mai sunt atractive din punct de vedere al bussinesului , fie ca sunt prea vechi fata de cele ale competitorilor , fie ca riscul de a se defecta e mai mare decat costul unei rulote noi - gandeste-te ca inchiriezi un camper sau o rulota si tocmai atunci te suna clientul de peste mari si tari ca a ramas in pana sau nu ii functioneaza te miri ce ..( posibil cazul rulotelor de 3-4 ani vechime aflate pe piata SH).

Da , este adevarat ca te poti bucura de viata intr-o rulota de 50 ani si sa nu te simti bine nici intr-una de 2 zile vechime , dar asta tine de persoana, diferenta o face faptul ca un lucru nou nu iti da bataie de cap garantat un numar de ani ceea ce un SH nu poate face.

E drept ca fiecare se intinde cat e plapuma si nimeni nu este de condamnat pentru asta dar putem avea o viziune corecta asupra lucrurilor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ClaudiuM

@Gabriel I dimpotriva, sunt destul de convins pe una noua dar as vrea sa inteleg si piata second hand inainte.

 

Asa cum vad eu piata second hand, se vand doua tipuri de rulote: foarte vechi sau foarte noi (folosite pentru inchirieri si apoi vandute).

Dar e foarte posibil sa gresesc.

 

La ce ma uit in prezent ca optiuni sunt Weinsberg 500fdk

Hobby OnTour 470kmf

Adria Adora 573pt (la aceasta inca nu stiu pretul)

 

Dar da, in cazul in care in buget putin mai jos pot obtine calitate similara la second hand, sunt interesat.

 

Din ce am studiat pina acum nu prea pare, decat daca nu sunt site-uri de vanzari secrete unde sunt super oferte pe care nu le-am descoperit inca. :)

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

As vrea sa nu consideri "tonul" postarii mele ofensiv, normal ca alegerea iti apartine si oricare ar fi ea merita tot respectul tocmai pt ca este alegerea ta.

Revenind la subiect ,  Weinsberg 500 FDK este pe site-ul lor 16200 eur. 

Ai cativa importatori in Romania: http://www.weinsberg.ro/ dl Nicu Oisdean in Otopeni si https://www.auto-accesorii.ro/ dl Peti Luidort in  Dej si Corda Campers in Bucuresti .

La inceputul anului dl Luidort avea ce doresti tu la ~ 16000 eur cu cele 3 pachete optionale incluse.

Hobby aduce tot dl de la Otopeni dar nu cred sa aiba vreuna in stoc, dealerul oficial pe Ro se pare ca e in insolventa sau asa ceva.

Adria are un dealer la Ploiesti https://www.adria-mobil.ro/

O varianta buna daca nu te grabesti prea tare e sa mergi pe la targurile de profil ( din afara RO) unde poti prinde vreo reducere mai buna si poti vedea o multime de modele.

Se pare ca in aceasta perioada s-au vandut multe autorulote si rulote dar au scazut numarul de inchirieri, concluzia o poti trage singur .

Succes!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ClaudiuM

@Gabriel I mersi foarte mult de linkuri si detalii, sunt foarte de ajutor.

 

Cu o parte sunt deja in contact, dar pe ceilalti nu-i stiam.

 

Pentru Hobby am vazut modelul cautat de mine pe Haff.ro. Stiti pe cineva care a cumparat de la ei?  Sunt dealeri Hobby si Bustner in Romania? Am avut experienta putin ciudata cu ei cand am inchiriat, desi in final totul a fost bine.

 

Si nu, nu am considerat deloc ofensiv tonul desi mi s-a parut ca mi-ai pus eticheta cam repede :). De asta am vrut sa ofer mai multe detalii caci am simtit disponibilitatea de a ajuta.

 

Multumesc mult.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
6 minute în urmă, ClaudiuM a scris:

... desi mi s-a parut ca mi-ai pus eticheta cam repede :)....

 

 

Imi pare rau si sper ca nu te-ai suparat.

Vezi ca "piata" de rulote noi in Romania e total diferita de cea din vest si aparte fata de cea auto .

Adica nu o sa vezi prea multe rulote in showroom , conceptul de service in garantie/postgarantie  in tara  nu cred sa existe la modul real.

Majoritatea vor dori sa iti vanda o rulota prezentata in pliante sau pe calculator :) 

Daca, in alta parte , alegerea unei rulote , depinde si de distanta fata de dealer si ce servicii asigura acesta ...vezi singur cum e la noi.

Am trecut prin experienta asta la inceputul anului. Pana la urma am cumparat de la Peti Luidort care era singurul care avea ceva pe stoc si , in plus mi-a facut si o oferta ok .

,  

Ca si tine , probabil , am trecut prin etapa de inchiriat rulota, rulota SH, pana mi-am dat seama de ceea ce avem nevoie si am luat una noua.

Experienta se castiga in timp si , uneori cu costuri financiare.

Daca as fi stiut tot ce stiu acum in urma cu doar 2 ani as fi economisit cateva mii de euro si m-as fi bucurat si mai mult, de asta cred ca poti invata si din greselile altora nu numai din ale tale ! :) 

PS. Uita de cei pe care i-ai mentionat . Sunt in faliment , insolventa, ceva de genul asta.

Si , da , exista oameni care aduc rulote de afara.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ClaudiuM

@Gabriel I da, ma ingrijoreaza ideea ca cel mai probabil rulotele la care ma uit nu sunt nicaieri pe stoc sa le putem vedea.

Vom epuiza toate sursele din Romania si apoi ne vom uita la ce gasim in Ungaria.

 

Mi-ar placea mult sa vad o rulota, macar apropiata ca si gama de cele 3 la care ma uit.

 

Voi face o postare separata pentru asta, poate gasesc in jurul Brasovului persoane de pe forum dispuse sa-mi faca un tur al rulotei lor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Susu Iulian

Salut Claudiu, aprox intr-o saptamana aduc rulota mea acasa de la Darmanesti unde am dus-o pt niste accesorizari si ne auzim sa o vezi in Brasov sa-ti faci o idee!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Susu Iulian

Daca mai vrei sa vezi o rulota in Brasov, eu am adus-o acasa si poti sa o vezi sa-ti faci o idee!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.