Liliana Burghelea

Apa la chederul de la geamul din spate

25 postări în acest subiect de discuţie despre Apa la chederul de la geamul din spate

Apa la chederul de la geamul din spate

Liliana Burghelea

Buna ziua tuturor,
 

A plouat foarte tare astazi si am observat ca la chederul de la geamul din spatele rulotei este plin de apa. Nu imi dau seama pe unde se prelinge. Am sters cu servetel toata apa, si apoi am observat ca  se aduna undeva pe chederul de jos, intre geam si cheder si apoi se extinde pe fanta chederului - atasez poza. Tot umbland pe acolo am miscat tot chederul si mustea de apa pe sub el. Si tot miscandu-l, apa se prelingea pe perete. Atasez poza cu mentiunea ca pata aia nu e infiltratie ci umbra de la mana mea. Am tot miscat chederul sa iasa apa si am sters aproape toata apa zic eu,  dar nu stiu ce sa fac mai departe si de unde poate fi. De plouat ploua in continuare acum, dar mult mai incet ca inainte, si pare sa nu se mai adune apa. La chederul de sus nu ma pot uita foarte bine ca am si portbagaj de biciclete in spate si nu pot deschide geamul de tot. Am sters si ceva murdarie care se adunase pe geam si pe langa geam. Ce pot face mai departe si la ce pot sa ma mai uit ca sa vad de unde ar putea fi problema ?

Multumesc anticipat

E8C5AAC7-1AC2-4223-8CB3-B8BA3244DA64.jpeg

4E84BD15-54FB-405A-9218-459B6401A837.jpeg

63A8CC7B-FE6E-47FB-8C41-8257B2AD8553.jpeg

image.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Încearcă sa dai chederul jos și sa remastichezi acea zona. Pare ca întra destul de multa apa și cine știe de când. Îți sugerez sa rezolvi problema zilele următoare, mai ales ca se anunță ceva ploi în perioada următoare. Eventual pana rezolvi problema încearcă sa acoperi deamul respectiv cu o folie. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Liliana Burghelea Daca ai noroc scapi cu remasticarea chederului. Insa asta vei vedea dupa ce dai jos chederul, daca este afectat si structura din lemn deja e grav.. Sustin sfatul lui @Ursu Florin , sa acoperi rulota. Verifica la toate chedere urma de apa si la nevoie trebuie remasticat. Succes:salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Ok. Multumesc de sfaturi. Aveti cumva si niste poze despre aceasta operatiune de remasticare a geamului la caravana hobbby.  Am vazut ceva tutoriale dar erau la alte rulote

 :default_big_grin:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Am patit si eu acelasi lucru.Apa nu se  poate infiltra pe la cheder ea se infiltreaza pe la rigleta de aluminiu care sustine geamu si pe care culiseaza atunci cand este ridicat , pe sub ea se infiltreaza apa intra pe langa holdsuruburi(eu am gasit la mine citeva

negrese care ruginisera) si patrunde prin peretele rulotei.Apa prin partea de sus nu poate intra pentru ca acea parte este protejata de geam iar pe lateral nici atat.Dai jos acea rigleta o cureti de mastic si o remastichezi daca rama mai este buna si nu este putreda.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
38 minute în urmă, Liliana Burghelea a scris:

Ok. Multumesc de sfaturi. Aveti cumva si niste poze despre aceasta operatiune de remasticare a geamului la caravana hobbby.  Am vazut ceva tutoriale dar erau la alte rulote

 :default_big_grin:

 

Principiul este același, remasticarea nu se face în funcție de marca rulotei. La fel cum zice și Marin mai sus e posibil ca apa sa se infiltreze și pe la profilul pe care este prins geamul. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Multumesc frumos @Lungu Marin. Am sa il desfac cat de curand. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

@Lungu Marin am o nelamurire : trebuie sa dau jos doar rigleta aia de aluminiu care tine geamul sau toata sina rulotei ? Nu am desfacut niciodata un geam la rulota si as vrea sa am cat mai clar ce am de facut. Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
acum o oră, Liliana Burghelea a scris:

@Lungu Marin am o nelamurire : trebuie sa dau jos doar rigleta aia de aluminiu care tine geamul sau toata sina rulotei ? Nu am desfacut niciodata un geam la rulota si as vrea sa am cat mai clar ce am de facut. Multumesc

Eu zic sa verifici prima data chederul de la geam, sau ca să fi sigura verifica și baghetă. 

Pune niște poze din exterior sa vedem exact cum arata ce ai tu acolo. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

@Ursu Florin ok. Am sa pun poze dupa ce desfac. Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Am inceput ieri sa desfac si cam asa a fost operatiunea.

Nu puteam da jos geamul pentru ca am si portbagaj de biciclete si deci nu il puteam deschide complet pentru a-l da jos. Cu portbagajul  fost relativ usor : 2 suruburi sus pe sina, 2 jos pe un cornier de aluminiu. Suruburile par destul de ok. Ruginite doar la capete. Cu acesta ocazie am constatat ca suruburile din partea drepta ieseau undeva in rulota, in partea stanga a ferestrei.  Nu cred sa fie o problema dar daca aveti pareri va rog sa imi spuneti.
Urmatorul pas, am ridicat geamul sa documentez cu poze si sa desfac suruburile pe care nu le puteam desface cu el inchis , si,  din greseala l-am scapat si am spart un colt :default_doh:. Pentru cei ce vor sa faca aceeasi operatiune sa stiti ca : atunci cand ridicati geamul, rama de sus iese de pe sina si asa il puteti da jos, sau, in cazul meu ....scapa. Aveam doar bizon epoxy si am incercat o reparatie cu el. L-am lipit, i-am pus si scotch si vedem in cateva zile daca a fost bine ce am facut sau nu. 
Nu am mai putut sta la rulota astfel incat sa desfac mai mult dar revin curand cu continuarea. 
Am insa un plan :

- verific geamul daca s-a lipit

- dau jos sina

- curat cu wd 40 ( am vazut un video despre curatat mastic si pare ca merge bine )

- degresat cu alcool tehnic

- pus sikaflex 11 fc  la imbinare sub sina ( inteleg ca e mai usor de curat la nevoie, sub sine ramane moale si aderent si doar in zonele expuse se mai intareste )

- pun ceva sikaflex si in jurul gaurilor de sus de la portbagaj 

- montez sina, geamul si portbagajul la loc

Ar trebui sa fie simplu:default_big_grin:

 

Cateva poze mai jos.

AB351152-B55C-4C69-878D-3130D6549A4D.jpeg

ADC18034-DBFF-4CB1-89ED-5F7D93E38A4F.jpeg

DD12BF0C-B08E-44BC-BEDB-D84727DAD052.jpeg

B8A14C33-F5E8-45F5-8EE4-BEFB3CCB62BF.jpeg

8BAD5A37-9A42-43C8-AAA4-7EB1F3E976C3.jpeg

48F3F05F-1FD5-4A6A-812C-3A4826374296.jpeg

27A3B387-82C0-4DA9-8AD0-61112679CC7C.jpeg

21E09A7A-0378-4E30-9CB1-831194EC2E65.jpeg

2D0694D4-DE18-4FBF-B914-F41820A17377.jpeg

0C59EC03-664A-4F7D-9505-00974F312858.jpeg

67572477-96CB-476F-8A7B-1D9873027ADE.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Am avut ceva timp si m-am apucat sa dau jos sina ( pe care sta si geamul dinspate ) ca sa remastichez. Cateva poze mai jos. Acum ca am desfacut cred ca problema nu e de la sina. Masticul era destul de ok, inca moale pe suruburi,   iar suruburile din dreptul geamului nu erau ruginite inauntru ci doar pe dinafara. Cele din pari erau insa ruginite cu totul. Am sa revin cu detalii ale operatiunii. Posibil problema sa fie si de la cheder-ul de la geam asa cum au zis colegii @Ursu Florin si @Fejer Antal. O sa il desfac si pe acela ca sa remastichez si acolo. 
P.S.Geamul s-a lipit ok din cate vad. Dar o sa fiu sigura dupa prima ploaie😀
Zile bune! 

1F2381BC-65B5-409C-A50E-19D1DED7922A.jpeg

531148C0-C29E-4E2D-B687-B8C6A3E91DEF.jpeg

C54B85BB-44AA-4A7B-8516-E4B4229396AB.jpeg

B583B796-A896-4467-A5B2-6128F1EDBDDA.jpeg

F80E3C4A-1574-457B-9476-E1FBB1B95381.jpeg

2AB913E9-9721-415E-87B8-8AF5A420EA04.jpeg

41347E17-66F4-4E7A-B3D0-6F281F01AEE7.jpeg

27D43125-751B-402D-B3FE-264A01C3BD88.jpeg

83AD8798-CC42-411C-8D5F-6AE3870984AB.jpeg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Multumesc

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Salutare,

 

Am terminat operatiunea cu succes zic eu. Poze mai jos cu toate detaliile a ceea ce am facut: 

- am dat jos geamul de pe sina ( aveti mai sus detaliile operatiunii ( aveti grija sa nu il scapati de pe sina).  El se da jos prin deschidere completa dupa ce il desprindeti de acele pistoane din interior

- am dat jos sina. S-a desprins destul de greu pentru ca masticul inca era destul de bun. M-am folosit de un spaclu pe care l-am bagat de sus in jos. Am zgariat un pic pe dedesupt dar a mers bine asa.

- curatarea masticului de pe sina si de pe tabla. Cea mai de durata operatiune. Am curat initial cu spaclul grosul. Destul de neinspirata ideea pentru ca am facut multe zagrieturi pe magine. Am avut un spaclu destul de lat, mai potrivit pentru actiunea anterioara dar mai putin potrivit pentru asta. Mi-a venit apoi ideea sa incerc cu o unealta de curat rosturi si BINGO. Este de plastic, nu zagrie si chiar am avut spor la luat mare parte din mastic. Spre sfarsit l-am si rupt deci puteti sa va luati 2 bucati cand va apucati de treaba. Are si niste colturi care merg bine pentru luat masticul de pe colturile din sina.  Nu merge foarte repede nici asa dar e mult mai bine decat cu spaclu. Am incercat pe alocuri sa iau masticul cu WD40. Nu este foarte eficient. Il intinde mai mult. Dupa ce am luat grosul a mers destul de repede curatarea cu diluant

- am degresat suprafetele ( sina si tabla ) cu detergent de vase si apoi cu o laveta umeda.

- am aplicat 2 straturi mai groase de sikaflex pe sina pe locurile unde era si vechiul mastic si unul mai subtire la mijloc 

- am aplicat sikaflex si pe imbinare

am pus mai mult sikaflex in jurul gaurilor de la portbagaj

- am pus sina la loc ( de avut in vedere sa potriviti sina pe aceeasi pozitie ca sa nimeriti aceleasi gauri. Eu nu am facut asta pentru ca am acoperit gaurile din sina cu sikaflex si a trebuit sa ‘ ghicesc ’ pozitia initiala. Puteti trasa niste semne inainte sa dati jos sina, ca apoi sa o puneti la loc confirm acelor semne

- am schimbat suruburile cu unele mai mari, mai lungi si de inox. Am scos suruburi de 3x30 si 3 x25. Le-am inlocuit pe toate cu 4x30 de inox. Incap fara probleme si sub sina aceea decorativa pe care vedeti ca am scos-o cateva poze mai sus.

- la final am mai pus o linie de sikaflex ca sa izolez intre sina si tabla. Am vazut asta intr-un vioclip pe youtube si mi s-a parut o ideea buna. Nu va mai intra mizerie intre sina si plafon si va mai izola si ea in pic. Am pus si pe parti. Acolo nu a iesit foarte estetic dar cat de cat ok. Ma gandesc sa pun la fel si in partea de jos ca nu are ce sa strice. Tot mi-a mai ramas ceva sikaflex.

 

Ce materiale si scule am folosit :

- sikaflex : mi-a ajuns un tub. A si ramas cam 1/3 din el. Sper sa nu fi pus prea putin:default_109:. Poate colegii mai experimamtati imi pot da un feedback

- Diluant

- Suruburi de inox de. 4x30

- Un spaclu

- O ustensila de rosturi

- Bormasina

- Surubelnita

Si muuuuulta rabdare. Toata operatiunea a durat 8 ore cu o pauza de masa si 3 drumuri la brico care era la 5 min de mers pe jos.

21501DF2-11EB-4F79-A867-755261514EA6.jpeg

9A7E0E93-1B6B-42C8-8DC1-E2E701D108BB.jpeg

AD9882E3-D257-4719-AB65-A992C89C105F.jpeg

447418E7-3DBE-412B-A7AE-EA4DF0C6C8A6.jpeg

31B9B9E8-3452-433E-871E-00DD3B1B1292.jpeg

8F0C30E0-ED60-4B84-AA8F-1AAB316B994D.jpeg

E386323A-BADE-4BA5-B7FE-9387D20D163A.jpeg

33B04DD1-6919-4F3B-AE3C-0DAC7A4A3205.jpeg

58472C68-8741-4DFE-B19B-7E501D65636C.jpeg

0AB89341-8D22-47B7-BCD5-5A143E71829D.jpeg

93C0C8E0-95E0-43FF-B05A-CD47F0CE6E62.jpeg

AED62CC6-3643-42FA-B3B4-109BDB76D483.jpeg

00A045F7-BF3A-49D8-9E83-E2E43EE27405.jpeg

83609E16-9A78-4AB5-94A4-C1450EDB4F9B.jpeg

76F491AB-2FC5-4518-8E7F-A99D33250E58.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Felicitari!

 

Am scris destul de curand despre metoda batului pentru curatat masticul. Face minuni si nu deterioreaza nimic!

 

Multe iesiri frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu mai folosiți 11fc pentru etanșări :) Sika 710 se folosește :)

Cordonul de mastoc se pune dintr-o bucata, fără întreruperi :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

@Ursu Florin si ce fac acum ? Il dau jos si pun sika 710 ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Liliana Burghelea , eu am folosit Dekaseal pentru tot ce am pus la exterior (lampi spate, lumina usa etc.) Citeste in prospect ce face masticul pus de tine si vezi daca se incadreaza la ceea ce l-ai folosit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

@NRLaurentiu stiu de dekaseal dar am optat pentru sikaflex. Diferenta intre sika fc 11 si sika 710 este faptul ca,  710 poate fi dat jos. Asa scrie in prospect. Iti spun ei direct, ca daca vrei sa poti interveni ulterior pe lucrare Sikaflex  710 e alegerea potrivita.  La 11fc iti zice ca poti modifica pozitia pieselor cateva minute dupa  aplicare. Ce am gasit eu pe forum pana sa fac reparatia, este ca,  multi colegi au folosit sikaflex fc11 la remasticarea sinelor. Este drept ca nu am verificat acest aspect al posibilitatii de a fi data jos ulterior. La sika 11 fc , la curatarea uneltor ,  scrie ca, odata intarit poate fi curatat doar mecanic. Pe de alta parte  am gasit si pareri avizate pe forum conform carora sika 11fc ramane moale daca nu este in exterior. 
Nu am de gand sa ma apuc sa refac acum ce tocmai am terminat si cred ca o sa fie bine si asa. Era mai mult o intrebare retorica. Daca vor aparea probleme o sa vad atunci cat de repede sau de incet se desprinde sika fc11. Poate chiar fac un test candva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Salutare din nou,

 

asa cum am zis as vrea sa scot si chederul de la geamul din spate, in primul tand pentru a se mai usca peretele, si in al doilea rand pentru a remastica. 
Masticul acum arata ca in pozele de mai jos. Ce parere aveti ? E de remasticat?
Cu ce izolez ? Sika 710 e bun? 
 

Multumesc,

 

1F643B75-7077-4A4D-A4C3-E681E99EA455.jpeg

831A688F-D024-4BFE-93E4-AB969D449014.jpeg

46FB3BC6-163E-4F9D-B2F6-3DC5E7845451.jpeg

DA8239DF-6D77-456A-BC54-36D09DADBD2B.jpeg

02F1CC43-2462-4E27-A8F8-4B535A65EF7C.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Sika 11fc crapă la exterior după ceva timp, testat de mine.

Nu cred că este cazul de întrebări retorice, ați cerut sfaturi și le-ați primit :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

@Ursu Florin scuze pentru comentul retoric dar sfatul a venit dupa o zi de munca si probabil de asta si reactia......:salutare!:

Multumesc pentru sfat. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu S

Buna Liliana,

Ai rezolvat pana la urma problema?

Pe unde intra apa,  pe sub sina, pe sub cheder, printre geam si cheder? 

Multumesc

Liviu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.