Berintan Grigore

Concediu vara 2020

27 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu vara 2020

Concediu vara 2020

Berintan Grigore

 Bună. Vin și eu o solicitare de sprijin cu idei, păreri și greutăți întâmpinate de colegii de pe forum, respectiv experientele avute și la ce ma pot aștepta.

Iau în considerare împreună cu câțiva prieteni sa facem un concediu în vara asta (inceputul lui august) în delta și pe litoral. Ma gândesc ca o sa mergem cu 3 sau dacă reușim, 4 rulote. E prima data când facem un tur mai lung și as dori câteva sugestii de campare off camping în zona deltei (1-2 zile) și litoral (3-4 zile). 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Anghelescu Anton

:noroc::salutare!:Buna ziua. Dupa ceai iesit din Tulcea si mergi pe soseaua paralela cu bratu Sf.Gheorghe, inainte de localitatea Nufarul ai sa vezi drumuri , de pamant, care duc spre Dunare , trebuiesc testate la picior.Cand ai ajuns in com.Nufarul ai doua obtiuni, -1.depinde de ce masini aveti[, cp.si garda la sol] puteti trece cu bacul si sa mergeti pe un drum de pamant si piatra pana pe malul Dunari la Gorgova sau pe digul canalului Litcov. 2- Pe malul Dunari in aval.putei continua drumul pana la Mahmudia unde lafel puteti trece in balta cu bacul sau pescui de pe mal In continuare Murighiol si Dunavatul de Jos ATENTIE in Tulcea  luati toate permisele de la ABRDD. si informatiile necesare Nu va aventurati pe drumul spre Chilia. Eu am o Mini autorulota, iar cortul il montez unde este cazul

038.jpg

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore
în urmă cu 19 ore, Anghelescu Anton a scris:

:noroc::salutare!:Buna ziua. Dupa ceai iesit din Tulcea si mergi pe soseaua paralela cu bratu Sf.Gheorghe, inainte de localitatea Nufarul ai sa vezi drumuri , de pamant, care duc spre Dunare , trebuiesc testate la picior.Cand ai ajuns in com.Nufarul ai doua obtiuni, -1.depinde de ce masini aveti[, cp.si garda la sol] puteti trece cu bacul si sa mergeti pe un drum de pamant si piatra pana pe malul Dunari la Gorgova sau pe digul canalului Litcov. 2- Pe malul Dunari in aval.putei continua drumul pana la Mahmudia unde lafel puteti trece in balta cu bacul sau pescui de pe mal In continuare Murighiol si Dunavatul de Jos ATENTIE in Tulcea  luati toate permisele de la ABRDD. si informatiile necesare Nu va aventurati pe drumul spre Chilia. Eu am o Mini autorulota, iar cortul il montez unde este cazul

038.jpg

 

 Multumesc. Foarte utila recomandarea. Am o întrebare, ABRDD ce reprezinta si de unde pot fi luate permisele?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Administratia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii, site www.ddbra.ro.

Poti lua permise online sau de la automatele din Tulcea. Gasesti toate amanuntele pe site.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore
1 minut în urmă, Gabriel Schuster a scris:

Administratia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii, site www.ddbra.ro.

Poti lua permise online sau de la automatele din Tulcea. Gasesti toate amanuntele pe site.

Multumesc. Asta studiam ;)

Am cautat si am găsit informațiile de pe site,

- 5 lei/persoana pe zi, 15 lei/persoana/saptamana, 30 lei/an

- 10 lei auto/zi, 100lei/an  

- pentru pescuit nu am gasit inca

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
2 minute în urmă, Berintan Grigore a scris:

Multumesc. Asta studiam ;)

Am cautat si am găsit informațiile de pe site,

- 5 lei/persoana pe zi, 15 lei/persoana/saptamana, 30 lei/an

- 10 lei auto/zi, 100lei/an  

- pentru pescuit nu am gasit inca

 

 

 

Gasesti link acolo, este gratuit. Trebuie doar printat si avut in posesie sau pdf in telefon. Sunt controale dese. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

pentru permise aici

 

http://ddbra.abt.ro/ si sant gratuite cele de pescuit si turist

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Permisele de acces turisti sunt gratuite doar pentru unele categorii sociale.

Din pacate de ceva vreme nu mai exista posibilitate de achizitiona online permisele cu plata (acces turist, ambarcatiuni, masini).

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Mihai

Atentie, camparea în deltă, înafara locurilor amenajate  se sanctioneaza ... anul trecut eu am campat in curte la pensiunea laguna albastra Murighiol iar cand am mers la pescuit pe SF Gheorghe au fost 2 grupuri, unul cu cort altul cu rulota care ziceau ca au fost amendati. Erau campati pe mal. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

harta cu locurile de campare in rezervatia Deltei Dunarii. Zona in negru este voie sa campezi

zone_campare_info-delta.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Negativ, nu mai este de actualitate de multa vreme. Camparea este permisa doar in zonele speciale amenajate, ajunge o mana sa le numeri pe degete.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca stii alta harta te rog sa o prezinti daca nu ai alta harta incearca sa o descifrezi si sa vezi ca sant 7 locuri pentru campat si unde este cu  cu negru se poate campa. Eu ma duc in fiecare an langa Murighiol si stau 2 saptamani si nu am avut probleme

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

:salutare!:Gasiti in com Gorgova sa parcati rulota[una] la vreun lipovean [sa aveti ceva de dezlegat limba] dar 3-4 f. greu.Lipoveanul va pote inchiria o barca sa mergeti pe canale. Dupa cum ati vazut eu merg singur. Sanatate.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Acesta este documentul prin care ARBDD a limitat camparea in 2010.

Stiu Dumitru ca mergi in Delta, si eu merg si campez, dar imi asum evenualele riscuri ... pecuniare :) Fiecare cum crede de cuviinta.

 

PS: vezi si Legea nr. 136 din 5 iulie 2011.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Mihai

Și eu știu că nu mai sunt valabile zonele marcate pe acea harta. Acum fiecare cu norocul lui. Am întâlnit și alte grupuri care nu s-au plâns că ar fi fost sancționați, tot în acea zonă. Am zis sa pun omul în gardă să știe la ce sa se aștepte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

regulamentul ARBDD DIN 2019. La pagina 22 sant trecute contraventiile si cine le aplica. Nu este trecuta contraventie pentru campat.Cateva pagini mai jos spune ca instalarea de corturi este interzisa.

ARBDD-acces-pescuit-RO-EN-__actualizat_21.10.2019.pdf

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Astazi am luat permise de pescuit si turist pentru 2 persoane de 53 ani si sant gratuite

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore
4 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Astazi am luat permise de pescuit si turist pentru 2 persoane de 53 ani si sant gratuite

Am luat si eu de pescuit si de turist si nu mi-a solicitat nici o plata. Ma gandesc ca pentru zona de campare sa dau un telefon la Administratia Deltei cu vreo 2 saptamani inainte sa intreb de posibilitatile si zonele de campare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Domnilor sunteti pensionari sau faceti parte din categoriile scrise in clar acolo, negru pe alb? Daca nu acele permise gratuite pentru acces turist sunt nule.

 

Citat:

Permisul de acces turist este gratuit pentru elevi, studenţi, pensionari, veterani de război, foşti deţinuţi politici, persoane cu handicap, persoane fizice care au domiciliul în perimetrul rezervaţiei sau în localităţile limitrofe (localităţi care au terenul administrativ integral sau parţial în interiorul rezervaţiei).

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Berintan Grigore
13 minute în urmă, Cosmin B a scris:

Domnilor sunteti pensionari sau faceti parte din categoriile scrise in clar acolo, negru pe alb? Daca nu acele permise gratuite pentru acces turist sunt nule.

 

 

Eu am facut permis. Probabil ca nu va fi bun. Acest lucru il voi lamuri inainte cu vreo doua saptamani inainte de a pleca printr-un telefon la Administratia lor. Cred ca acest aspect e unul simplu de rezolvat, mult mai usor decat identificarea unor zone de off-camping pentru 2-3 rulote in Delta și ulterior pe litoral.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cosmin B ai incercat sa iei permise si a trebuit sa platesti sau numai vorbesti din auzite. Eu am luat astazi permise pentru civeva de 53 ani si nu am platit nimic. 

 

Beritan cum adica nu este bun permisul daca l-ai luat. Nu pot sa inteleg asa ceva. Ai permis eliberat de autoritatea Deltei Dunari si spui ca nu este bun. O aberatie

 

Regulamentul postat de mine este din 2019 si corespunde cu harta postata de mine. In regulament la pagina 22 se specifica care sant contraventiile. Pentru campant nu este nici  o contaventie si nici nu se specifica suma pentru celelalte contraventii. Daca vine cineva sa te amendeze trebuie sa spuna in baza carui document si suma pe care trebuie sa o platesti. Dar trebuie sa prezinte documentul daca zice ca nu il are il arati dumneata 

ARBDD-acces-pescuit-RO-EN-__actualizat_21.10.2019.pdf

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Pffff ... ma dau batut :) nu inainte de a mai insista cu un screenshot de pe pagina ARBDD:

 

Screen Shot 2020-05-05 at 14.43.17.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Draghiciu Dumitru

@Cosmin B

@Berintan Grigore

 Din motive de reorganizare a site-ului, pana in prezent se pot  obtine online doar permisele gratuite, respectiv de pescuit si de acces pentru categoriile care beneficiaza de gratuitate. Permisele de acces contra cost se obtin de la automatele instalate in Tulcea .

Nu va impiedica nimeni sa aplicati pentru un permis online, dar pe el scrie clar caror categorii se aplica gratuitatea, deci nu va fi recunoscut la un eventual control daca nu apartineti acestor categorii. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Revin cu informatii despre permise

 

Permisul de pescuit este gratuit a se vedea imaginea cu permisul de pescuit

 

Permisul de acces turist este gratuit pentru anumite categorii a se vedea in dreapta imaginii cu permisul de acces turist

 

 

Cititi ce scrie in partea dreapta a fiecarei imagini

PERMIS PESCUIT.PNG

PERMIS TURIST.PNG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.