Andrei Grigoras

Olandeza Albastra

26 postări în acest subiect de discuţie despre Olandeza Albastra

Olandeza Albastra

Andrei Grigoras

Salutare in izolare ! Desi conditiile sunt de izolare , am reusit sa vand rulota Tabbert poreclită, , Moby Dick" si dupa căutări peste căutări, telefoane , planuri , vise dulci, am reusit sa gasesc la 5 km de mine , chiar in Ploiesti masina mult visată ptr converue in autorulota ! Am renunțat să caut in strainatate, deși era mai ieftin ar fi durat prea mult, ma apuca toamna .La noi am găsit diverse dar marea majoritate foarte folosite , jumulite .Asta e adusă în ianuarie din Olanda , unde au km mai in control cred, derulată Ro.Am mers pe Tranzit varianta pana in 2006 cu motor de max 2 litri celebrul tddi , de 9 locuri ( taxe de autoturism), caroserie L2H2 , mijlocie .Am mers pe varianta asta pentru ca e in timpul saptamanii masina de familie ( suntem 7) iar in weekend sau in 3-4 concedii autorulota ptr 2-3 persoane. .Masina va merge cam 5000 km pe an , deci nu trebuia ceva de scump , să stea la poarta .Ieri am făcut actele , luni scot nr roșii si o aduc acasă, miercuri la Rar.La cât de liber e totul cred ca pana pe 15 am si nr negre !După aceea ma apuc de , , conversie " Spor si #stamacasa încă 2 saptamani!e1f3559968e04018f15d4f8d988a34a2.jpgaf8c99d9446c5a13dfc5afb0dd8de385.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

 

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

Salut, Andrei! Arata foarte bine! Ai cel puțin două avantaje:e înaltă și nu îți trebuie panou despărțitor chiar daca scoți scaunele. Izolează bine. Cred că la ce vrei tu e bun k -flexul, dacă nu vrei sa modifici definitiv.Am avut și eu mașină din Olanda si a fost altceva fata de cele din Germania, luată tot din Ploiesti.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Multumesc, parcă mi-e si mila sa dau capitonajele de pe tavan si pereți ca sa izilez , dar trebuie , daca vreau răcoare la vară !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Dă jos fara frica, izolează și pui la loc. Nu e complicat deloc. Oricum răcoare nu o sa ai dar o sa se cunoască.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel D

Spor la treaba 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Eu, pe lângă izolarea tablei, aș pune folie pe ferestre, apoi izolație cu Armaflex, altfel va fi insuportabil în soare. Peste acestea poți finisa cu placaj tapițat sau tapetat. 

Sunt sigur că nu vei avea nevoie de toate ferestrele. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Im față o sa pun un kit special ptr campere din aluminiu , la celelalte geamuri ( mai puțin la usa) o sa pun draperii groase pe sine si intre ele o bucata de extrudat cu aluminiu spre exterior cât e geamul. In mers le dau jos si trag perdeaua , mai merge si aerul conditionat din cabina , mai o trapă deschisă..Important e să putem să mergem odată la o pădure, la o garlă ceva....

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Andrei Grigoras si felicitari pentru achizitie. In trecut am avut si eu un Ford Transit 8+1. Este o masina fiabila care daca ai grija de ea o sa te slujeasca ani de zile fara probleme. Un sfat pe care sa nu-l neglijezi, ai grija de tablaria masinii!

Curata cu rabdare fiecare punct de rugina sí trateaza impotriva oxidarii.(eu am folosit Coroplex)

Grija mare la sasiu! Dupa ce ai protejat tablaria, trebuie suflat cu ulei sí ceara peste tot unde se poate. Odata sí bine trebuie facut, dupa care nu mai ai probleme. Spor pentru realizarea proiectului!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Multumesc, ăsta a fost si motivul ptr care am luat Olandeza, , tabla sa fie fara bube , să fie de 9 locuri si sa fie cu aer conditionat , la culoare preferam mai deschisă, dar nu le poti avea pe toate , mai ales în vremurile astea .... #stamacasa si bricolam !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian
acum o oră, Andrei Grigoras a scris:

, la culoare preferam mai deschisă

Haa...păi Io ce sa mai zic! Că a mea e roșie. Când merg cu ea se uită toți vânzătorii ambulanți după mine(crezând că sunt de-al lor).:default_big_grin:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Clapa

Mult spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Spor la treabă @Andrei Grigoras si să iasă așa cum iți dorești! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Felicitari pentru achizitie :clapping:

 

Baga mana adanc in buzunar ca o sa trebuiasca daca vrei sa iasa ceva frumos :default_big_grin:

O sa urmaresc postul!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Andrei Grigoras am văzut ca cei de la Sfinx Camper fac o conversie pe o platforma de genul :)

Pare ca iese ceva frumos :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Am urmarit conversia celor de la Sfinx Camper , e de high level , dar e pe o platformă mai lunga , cred ca h4 cu 4m utili in spate , eu am doar 3 m utili , dar daca nu se cer drepturi de autor , ma inspir cate putin din toate !Azi am programare la Rar , apoi dau jos tot si , , incep " dacă tot #stamacasa încă puțin !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Ieri am fost la Rar , masina in acte e de 9 locuri , autoturism dar im fapt are 8 (2 scaune față si 2 banchete de 3 locuri in spate ) .BLOCAJ ...trebuie omologare specială , daca nu gasesc in baza de date acest model... Dacă stiam imprumutam o bancă de 2 locuri față si scăpam de nebunie ... In rest, tehnic e , , top " #stam acasă până pe 15 !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Salutare, pentru ca se apropie vremea concediilor, am, , rupt" putin din timpul liber si am inceput izolarea : dat jos capitonajul de pe tavan si pereți, aplicat folie aluminiu autoadeziva bitumata ( are la brico, dedeman cu 50 ron 10 m lat de 15 ) Pe tavan a mers extrudat de 5 si spuma in traverse, iar la pereți vata bazaltica cu aluminiu plus spuma in montantul laterali. Dacă tot am umblat la tavan am montat si trapa si panoul solar cu firele aferente si cablul ptr camera spate ( 300 ron Mp5 ecran de 7 cu camera spate si conectare la telefon de pe emag )Cam atat , urmează draperiile...4a12310d0a81853440638cb8ba773f7d.jpgc13607fe14fa035f73443903763379ec.jpg4501223b05c777dc997e29a666c2992c.jpg510e7d8cb9101567175922ae585af962.jpg0d611b7668de4837b401a5dbf56ed9fe.jpg3a031ab2f09d027c037491daa633bb23.jpg710dec3800af305d082d4d234f4171fa.jpg833b9258d6114044a00ec9c0acfb13ae.jpg

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Mp5 -ul cu camera , am muncit o jumătate de zi sa decupat bordul , sa construiesc o , , cutie" ptr camera dar , e loc de mai bine ! Am pus camera sus sa vad mai bine si cand agăț rulota, si cand dau cu spatele, sa vad si bicicletele care vor veni pe spate in suport .Spor si vant din spate !2e7c559f7a62f96302cd786f4b40255f.jpgd297e217f30b01cc0859d7e35c834fed.jpg

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian
în urmă cu 2 ore, Andrei Grigoras a scris:

pentru ca se apropie vremea concediilor,

Salut! La mine vremea concediilor e mereu, decât că mă mai împiedică serviciul in cursul săptămânii. Spor la treabă, că o să ai ceva de lucru!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Am terminat de dat bacul si evaluarea ( fetele, nu eu ) , drept rasplata , ce mergea mai bine , o iesire la racoarea padurii.Asa am probat si cortul .L-am prins superficial , sa vad daca , , vine bine ".Am măsurat de 3 ori inainte sa dau găuri în plafon să prind sina de aluminiu !Mai trebuie sa prind o sina si jos pentru fusta , iar cea de sus sa o prind definitiv si sa dau cu Fc11 sub ea si la șuruburi. Spor si vant din spate !743740ef63c50c895d6ffdaf724f5450.jpg4345aed7f6a26c34b366d5de4483bfae.jpgc3c91d55c242981c95f1415d6c065c23.jpg

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

SalutAndrei, de unde ai luat sina pt. cort?  O poza cu trapa daca se poate, multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

Salut , șina o am de 10 ani ( ca toată lumea , las-o ca e buna vreodată) păstrată din dezmembrarea unei rulote vechi , a trebuit să o îndrept, si sa o pun din doua bucăți, ptr ca a fost îndoită .Cred ca are nouă la Exis .

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Grigoras

, , După lupte seculare care au durat 30 de ani" cum spunea un clasic...După un an pandemic 2020 cand am vândut rulota si am achiziționat un microbuz Ford Tranzit 2006 , cu intentia de al transforma in camper , nu prea am reușit să merg cu el decât de câteva ori .A venit si 2021 , cu ceva mai multă libertate , dar cu alte provocări. În urma achiziționării unei case de vacanță la Telega și trăgând linie , tot câteva weeckend -uri am iesit. Casa ( e cam de prin 1909 )necesita restaurare migăloasă si costisitoare , deci voi fi mai mult , , parcat " Deci : vand camper Olandeza albastră la pret de rulota : 9500 € Autoturism 8 locuri in acte , motor 2, 0 tddi, impozit 180 ron asigurare 360 pe an .În spate baie cu cadita de inox si wc portabil nou, blat bucătărie cu plita gaz cu 2 ochiuri și chiuveta inox. Canapelele mari si grele (75 kg una ) au fost înlocuite cu altele ușoare cu spațiu de stocare dedesubt si prin rabatare se fac pat ptr 2 persoane .Scaunele fața sunt rotative si masa demontabila in interior. Încălzire staționara cu eberspacher alimentat direct din rezervorul mașinii Camera marsarier cu display mare in bord, carlig remorcare original si suport biciclete pe spate, aer conditionat funcțional, 2 trape, Rezervor apa curata de 70 l, cu pompa de apa si presostat. Frigider 50 l la 220v alimentat de un invertor. Acesta este alimentat de bateria auxiliara încărcată cu panoul solar fixat pe acoperiș. Aici e loc de mai bine , mai e loc de 2 panouri , o baterie mai mare , ptr a sta off mai mult , dar ptr iesiri scurte de weekend, e ok.Eu ma multumesc, deocamdata, să mai intru seara pe forum si sa vad care pe unde a mai fost , Spor si vant din spate !28f17d831cc5eb4812853b04d4a64e18.jpgbab2137b8a1f74b76812b5431bcb8314.jpg2737e30175d6b1e1aedc45bf5378fa31.jpg36854a3f189bbfcce828a00b5f60aa4d.jpg484998c9948b2abd5082f2d2846a5a30.jpgc10124d14decfb1330403b9b8c198d1b.jpg

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.