Adi Aloman

Gratar pe gaz

62 postări în acest subiect de discuţie despre Gratar pe gaz

Gratar pe gaz

Adi Aloman

Revin cu solutia. Cu ajutorul lui @Fejer Antal am reusit sa.i dau de cap. Initial am incercat cu un regulator reglabil de aragaz clasic si abia ajungea gazul la arzator, doar pe maxim palpaia usor. Gratarul are si el un regulator incorporat (e varianta high presure la care se conecteaza direct o buteie cu valva filetata) asa ca n.am mai pus regulator la butelie si merge foarte bine.

Partea ciudata e ca la Cadac gasesti separata un adaptor care are si un regulator pentru tipul asta de gratar -daca vrei sa.l conectezi la o butelie reincarcabila. Oare sa fie un regulator cu o presiune mai mare?

 

Multumesc inca o data @Fejer Antal!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Bednar

Buna ziua dragi colegi,

Ma gandeam sa fac un topic nou insa in acest topic s-a scris mai mult de Cadac asa ca alipesc si eu postarea mea. Doresc sa impartasesc “socul” pe care l-am avut cu Cadac Safari Chef 2. Nu e primul gratar pe gaz pe care il am, am avut chiar cateva inainte, si nu numai la rulota, chiar si acasa. Pot spune ca am ceva experieta in gratare pe gaz in in ultimii 5-7 ani si Cadac-ul m-a impresionat la maxim. Sper ca acest post sa fie de folos pentru toti cei care se gandesc sa isi cumpere un gratar pe gaz si nu sunt hotarati sau li se pare un pic prea scump. Parerea mea dupa doar 2-3 zile de folosire: face toti banii. Nu am avut niciun gratar cu asa suprafete non-aderente precum are cadac-ul. De fiecare data sacrificam un burete de bucatarie curatand gratarul folosit insa aici... ca in reclamele de la detergenti, curge grasimea de pe el de la prima clatire cu apa si apoi cu buretele si detergent se spala incredibil. Deja am facut pe el aripioare de pui picante, frigarui, mici, clatite , paella si ne pregatim sa facem pizza in una din seri. Pentru pizza se cumpara separat o poiatra de pizza, nu neaparat de la Cadac, gasiti o gramada pe ebay la dimensiune. Este genial.

P.S. Recomand si extensia de 3 butelii mici pentru mobilitate si usurinta si o sa instalez in toamna si o cupla rapida de gaz la rulota pentru comoditate.

CC1109E5-B2DC-4FC7-8085-1DFCF22C686C.jpeg

626AC3B0-6A43-4D56-836F-53E4CC440D35.jpeg

7D72B5AF-D9FB-4693-B76C-8E8D49460CEF.jpeg

94B70A4F-A2FB-4A24-A9BB-8351C5A99BFF.jpeg

8A29E348-491A-4B9E-9683-C72EADFDA722.jpeg

708333BC-B200-4BAD-8410-B8AEC87CC7C7.jpeg

5FCE0F82-EB23-4909-B5EB-418F1656D590.jpeg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Si ca sa fie postarea “corecta” pana la capat, atasez si preturile pentru fiecare din accesorii:

 

849FC206-4F43-40C1-8747-77AF9D5953FA.png

0DCAF8E8-685A-4EA5-A291-99D89878DEF1.png

4262BC8D-A941-412D-887A-472C7BB452F9.png

3E859ADE-AA79-4558-A7A5-15F65574A27E.png

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut
în urmă cu 2 ore, Cristian Bednar a scris:

Cadac Safari Chef 2

La acest gratar unde se scurge grasimea de la carne? Nu imi dau seama din poze. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

A treia piesa de sus in jos (postata de @Cristian Bednar) e tava colectoare. 

 

Noi am facut si pizza pe tava dreapta si a iesit super buna.

 

Recomand cu incredere produsul!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
20 minute în urmă, Popescu Ionut a scris:

La acest gratar unde se scurge grasimea de la carne? Nu imi dau seama din poze. Multumesc.

În primul recipient care se pune pe arzător ( are o gaură în mijloc )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Popescu Ionut in prima piesa care vine peste arzator:

 

image.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Update dupa 10 zile de folosit Cadac-ul. Nu mai recomand Power Pack Trio. Se termina relativ repede buteliile acelea mici si uneori flacara nu e foarte puternica. La trecerea pe butelie, lucrurile au revenit la superlativ. Deocamdata folosim butelia secundara din rulota legata la Cadac insa in viitor voi opta pt o cupla rapida de gaz pe lateralul rulotei.

ps. Frigaruile si mici ies fantastic. Cu pizza mai exersam, am ars un pic blatul la prima incercare. Nu ne lasa, usor, analizam si invatam din mers.

Seara buna tuturor

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eu am o butelie mica de 5 kg special pentru grătar pe lângă cele două în fibra de sticla de 10 kg.
Am ales aceasta situație deoarece îl folosesc și acasă și nu umplu casa de miros și nu pot folosi grătarul de afară.
Luna viitoare il vom folosi și la o mică ieșire în off-road.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliza Miron

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de Cadac :)

 

Daca as vrea sa conectez Cadacu ( LP 30 ) la o butelie dintr-aia mica de 500g, exista vreun adaptor ceva sa il pun la furtunul cu regulator care il am deja? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salut, cum pot sa conectez o butelie normala la acest CADAC? 
 

3C3A7F11-DCFA-4E24-99CF-8E2AB6357A14.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

@Ursu Florin @Ursu Florin @Ursu Florin si eu am trecut prin asta:default_big_grin:.

Sunt doua variante:

1. cauti ceva furnizor care aduce cadac  si le ceri furtunul cu regulator pt asa ceva. https://www.cadacinternational.com/eu/adapter-set-hp-to-lp/ incearca pe pieserulote.ro. in tara eu n.am gasit nimic.

 

2. Faci pe strung o piesa care sa fie intr.o parte stut pt furtun si o parte cu filet exterior care sa intre in gratar(vezi o pagina in urma) si bagi furtunul direct in butelie. Eu am incercat sa pun si regulator dar nu mai are deloc presiune si nu se aprinde flacara; de aici trag concluzia ca are deja graturul un regulator.

 

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Scuze, am scris de pe telefon si de aici numele apare de trei ori.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Eu am avut nevoie de ceva asemanator pentru a incarca butelia unui aragaz de voiaj. Am facut piesa la strung, m-a costat 30 de lei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti
în urmă cu 23 ore, Ursu Florin a scris:

Salut, cum pot sa conectez o butelie normala la acest CADAC? 

Daca gasesti ceva solutie sa-mi spui si mie te rog.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am vorbit cu cineva și o sa îmi facă la strung o piesa :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi DIMIAN

Salutare, in perioada de vara se gasesc la Jumbo butelii compatibile(450g)  la pretul de 15lei, pentru cei ce nu folosesc des gratarul sau nu vor complicatii este o optiune.

1616066289720.jpg

1616066289725.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Și doar ce am trecut pe la Jumbo acum o oră, dar n-am fost atent...:tamp:

La prețul ăsta e super și ma interesa pentru lampa portabilă de aprins focul, care funcționează cu butelii prevăzute cu acest tip de filet. Data viitoare :default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti
în urmă cu 5 ore, Cristi DIMIAN a scris:

Salutare, in perioada de vara se gasesc la Jumbo butelii compatibile(450g)  la pretul de 15lei, pentru cei ce nu folosesc des gratarul sau nu vor complicatii este o optiune.

 

 

sunt cele mai ieftine de pe piata. sunt curios cat ar tine la un cadac.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
La 18.03.2021 la 13:20, Cristi DIMIAN a scris:

Salutare, in perioada de vara se gasesc la Jumbo butelii compatibile(450g)  la pretul de 15lei, pentru cei ce nu folosesc des gratarul sau nu vor complicatii este o optiune.

1616066289720.jpg

1616066289725.jpg

 

Am spălat rușinea de ieri că am trecut pe lângă ele și n-am fost atent, așa că azi mi-am achiziționat 2 bucăți...:tipp:

Mulțumesc ptr pont @Cristi DIMIAN ! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Nu e clar cu ce sunt compatibile aceste butelii din Jumbo, cu Cadac? Cate ture complete tine o butelie (sa zicem o tura egal o plita plina)?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Cosmin B eu cu una de la Dedeman ( 30 lei ) aceeași catintitate de gaz, am făcut o plita plină și nu cred ca am consumat 25% din butelie.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

nu am avut rabdare pana imi vine adaptorul pentru butelie si am testat azi cadac-ul pe cartus de gaz. e chiar un produs minunat! plita non-aderenta face toti banii! maine mai trag o proba dar cu aripioare.

 

IMG_20210320_130644.jpg.8c58644fc3f014cc19bac8b7ff3ee314.jpgIMG_20210320_130644.jpg.8c58644fc3f014cc19bac8b7ff3ee314.jpgIMG_20210320_124408.thumb.jpg.5406513fc57784d7bb43b19b327f9a45.jpgIMG_20210320_124438.jpg.276bae9750c5ae57c8ef3aa0e3964b0b.jpg

  • Like 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim
La 03.03.2021 la 18:51, Ursu Florin a scris:

Am vorbit cu cineva și o sa îmi facă la strung o piesa :default_big_grin:

Salut, am aceeași problema, poți pune o poza cu piesa și furtunul, ai pus și regulator? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Piesa este ca cea făcută de @Fejer Antal. Recomand sa o faci in forma de L.

Am pus cu regulator de 30 dar nu vine gaz suficient :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.