Eugen David

Oglinzi suplimentare Cancun

21 postări în acest subiect de discuţie despre Oglinzi suplimentare Cancun

Oglinzi suplimentare Cancun

Eugen David
La 16.04.2020 la 19:34, Razvan Iulian a scris:

Le-am cumparat pentru masina mea Peugeot 308 dar nu se potrivesc. 

1.jpg

Fi mai explicit, din cauză nu se potrivesc? Nu ajung curelele, sunt prea scurte brațele de prindere...?

Pretul este mai mult decât acceptabil raportat la alte anunțuri, unde mai pui că sunt și noi!

Cam pe ce mașini s-ar potrivii, nu de alta dar un potențial cumpărător să nu întâmpine același inconvenient!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Iulian

Din cauza formelor oglinzilor masinii care sunt curbate spre exterior face ca atunci cand sunt montate oglinzile cancun sa alunece curelele de prindere spre exterior. Curelele sunt suficient de lungi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Colegule, prinde curelele in X, si vor sta fara nici un incovenient.

Bafta.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Hmmm, asta nu am incercat. O sa incerc si daca nu stau bine , le dau dlui. Lungu Marian. Multumesc

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, @Razvan Iulian!

 

Daca nu ai apucat sa le ambalezi si sa le trimiti, am rugamintea sa scoti o curea din cauciuc (stiu ca este greu de scos) si sa ii masori lungimea. Sunt curios daca sunt mai lungi de 35 cm. Am si eu astfel de oglinzi (de la un magazin din Bucuresti) si pe Duster nu mai cuprind carcasa oglinzii retrovizoare pe partea dinspre interior.

 

Multumesc frumos!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

Salut NRLaurentiu.

Sper sa ajung deseara  la ele si o sa masor cureaua. Te anunt daca reusesc.

I-am trimis mesaj colegului care voia sa le cumpere, pana la urma le pastrez . Le-am prins  in "X" la sugestia colegului Bogdan C. si stau un pic mai bine dar tot trebuie ancorate pentru siguranta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Razvan Iulian mai intinde de curele, cu cate o treapta, pana se vor aseza mai strans. Acelasi model de oglinzi l-am folosit si eu pe o Laguna, cateva zeci de mii de km, fara nici o problema. la reclare sa te ajuti de ambele maini. intradevar va uneori vibrau, dar strict din fapril ca nu erau bine fixate.

Nu incercati modelul cu ventuza, deoarece, tot de la vamt si vibratii, roscati sa va smulga sticla de la oglinda masinii, care nu este prevazuta pentruasuporta acea presiune suplimentara.

Bafta si sa le folosesti cat mai mult!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
1 minut în urmă, Bogdan C. a scris:

@NRLaurentiu pune-le chingi din alea subtiri, portocalii, cu strangere ralida, taiate la dimensiunea necesara.

https://www.emag.ro/chinga-pentru-fixare-marfa-carmax-25mm-x-2-5m-120kg-2-bucati-20754/pd/DRL85MBBM/

;)

Ha! Tocmai eram pe acest topic! La asta m-am gandit si eu, insa ar trebui sa aiba si ceva care sa tensioneze, pentru a nu aluneca in timpul mersului.

Chingi dintr-acelea am, cred ca tot portocalii sau rosii... :)

Scuze de off-topic.

De asemenea, multumesc anticipat pentru masuratori @Razvan Iulian.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Da. ne-am intins putin pe off topic la postare de vanzare, dar consider ca e constructiv si benefic.

Scuzele de rigoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Multumesc! Sunt mai lungi decat ale mele (35 cm). Nu stiu daca gasesc de cumparat doar curelele, evident mai lungi decat 35 cm..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

@NRLaurentiu Cu placere. Poti sa improvizezi si sa folosesti curele pt. pantaloni  sau altceva asemanator

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian
acum o oră, Bogdan C. a scris:

@Razvan Iulian mai intinde de curele, cu cate o treapta, pana se vor aseza mai strans. Acelasi model de oglinzi l-am folosit si eu pe o Laguna, cateva zeci de mii de km, fara nici o problema. la reclare sa te ajuti de ambele maini. intradevar va uneori vibrau, dar strict din fapril ca nu erau bine fixate.

Nu incercati modelul cu ventuza, deoarece, tot de la vamt si vibratii, roscati sa va smulga sticla de la oglinda masinii, care nu este prevazuta pentruasuporta acea presiune suplimentara.

Bafta si sa le folosesti cat mai mult!

 

Am intins de ele, am tras 2 oameni de ele, imi era frica sa nu rupem oglinda :)). Am gasit o pozitie in dublu X in care sa stea fix.

Multumesc, in tara nu cred ca am nevoie de ele dar in afara am inteles ca sunt obligatorii (?)

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Nu vreau sa fac astfel de improvizatii, chiar si cu chinga! :)

Acea curea originala este elastica si are rolul ei bine determinat. Cel putin la mine nu se putea strange cu oglinda suplimentara in pozitie, ci doar scoasa (la Corsa).

Acum, la Duster, stransa cureaua cu oglinda suplimentara in mana si apoi bagata fest peste oglinda retrovizoare, scapa (avand doar cate un dinte ramas la curele).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I
în urmă cu 2 ore, Razvan Iulian a scris:

 

Am intins de ele, am tras 2 oameni de ele, imi era frica sa nu rupem oglinda :)). Am gasit o pozitie in dublu X in care sa stea fix.

Multumesc, in tara nu cred ca am nevoie de ele dar in afara am inteles ca sunt obligatorii (?)

 

Uite aici un filmulet care te poate ghida in montarea oglinzilor clip on towing mirror.

Aici un articol despre oglinzi suplimentare .

Si inca un filmulet despre importanta oglinzilor suplimentare.

Deci poarta-le cu incredere si in tara si in afara ca sunt in beneficiul tau ! :) 

IMG_0131.thumb.jpg.563eb6810e8e5466c5d6060912a4db5d.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Razvan Iulian in tara nu sunt obligatorii prin lege, dar te ajuta foarte mult. Afara, in general sunt obligatorii.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Iulian

O sa le port, asta era intentia atunci cand le-am cumparat dar am fost dezamagit sa vad cat de greu se monteaza pe oglinzile mele. Tu ai baza serioasa unde sa le prinzi, oglinda mea este jumatate din a ta si mai are si o forma rotunjita in toate planurile. Le-am montat de proba pe un opel astra H, stateau asa bine acolo de zici ca erau facute pentru el, .

Mersi de sfaturi si filmulete

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@NRLaurentiu incearca la Exis. suna la ei si roag-o pe Roxana sa le masoare. ;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am folosit și eu aceste oglinzi ceva timp ( vreo 2 ani). Nu pot spune lucruri foarte bune despre ele. Am trecut la niste oglinzi Milenco care au fost undeva la 80 euro în Olanda, dar pot spune ca nu se compara cele vechi. Prindere mult mai buna, vibrează și ele puțin dar în comparație cu cele prezentate mai sus sunt de pe alta planeta. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 3 ore, Bogdan C. a scris:

@NRLaurentiu incearca la Exis. suna la ei si roag-o pe Roxana sa le masoare. ;)

Multumesc frumos pentru pont, insa am rezolvat-o! Cumpar altele! :) De ce? Pentru ca nu vor sta bine pe oglinzi chiar daca as face rost de chingi mai lungi si le-as monta normal (cea din exterior are tendinta sa alunece spre exterior). Cu chingile montate in X nu se poate deoarece ar trebui sa fac rost de chingi de cel putin 45 cm!!! Iar improvizatii cu chingi fixe nu fac pentru ca arata urat si dureaza prea mult sa le montez/demontez.

 

O sa deschid un topic pe aria de vanzari pentru acestea si pentru o alta pereche cu montare pe aripa fata.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.