Liliana Burghelea

Perete bucatarie - s-a distantat de peretele rulotei

15 postări în acest subiect de discuţie despre Perete bucatarie - s-a distantat de peretele rulotei

Perete bucatarie - s-a distantat de peretele rulotei

Liliana Burghelea

Buna ziua tuturor. 
 

La scurt timp dupa ce am luat rulota am constatat ca peretele din stanga de la bucatarie este distantat de peretele rulotei.
Mai jos am pus niste poze.
Treaba asta s-a intamplat acum aprox un an, timp in care eu am facut iesiri cu rulota. Dupa niste drumuri parca s-a mai apropiat. Dupa alte drumuri parca s-a mai departat. Dar,  in principiu, distanta este cea pe care o vedeti in poze. Sus e lipita de perete dar cum cobor pe perete se ditanteaza din ce in ce mai mult.  
Daca incerc sa trag de perete cu minile pare ca este intepenit beton dar nu cred ca e ok sa fie peretele asa. 
A mai patit cineva asa ceva? De la ce poate sa se fi intamplat asta ? Sa imi fac griji? Sa merg la un service?


Tot la mobila de bucatarie, in partea de sus, am mai observat ca usile nu sunt chiar aliniate si mobila pare ca ar fi lasata in partea de mijloc. Plus ca mai are un surub care pare ca tine partea de jos ( cea cu lumina ) sa nu se lase. Nu stiu daca are vreo legatura cu cealalta problema....

Are cineva idee ce sa fac? Sa le las asa ca pana acum a fost ok sau sa incerc ceva repearatii ? Si ce reparatii ?

Atasez niste poze si cu mobila de sus. 
Multumesc anticipat.

 

7400FF4A-97A9-4283-B566-86051D3CA250.jpeg

EFE5FCF7-9323-4A24-9992-7D2FB9587F84.jpeg

2BEAFE8E-AC02-4CE5-8456-46F693E12E1C.jpeg

4576BFA9-5B87-4972-A7A4-F37D01DD41B8.jpeg

image.jpg

image.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Grigoras

Buna ziua, e greu de spus de la ce s-a intamplat minunea , tavanul se lasă de la zăpadă sau s-a urcat careva pe plafon să dea zapada. De acolo pleaca si desprinderea peretelui, mai e și starea drumurilor de la noi ...Cert e ca trebuie prins peretele cu alte holzsuruburi mai groase dar nu mai lungi că vor ieși prin tabla exterioară ! Pe toată linia verticala unde au fost găurile vechilor șuruburi ar trebui da fie sub placaj o sipca de lemn .Se pot pune chiar mai multe din 20 in 20 cm , apoi astupate cu un coltar , ceva cere sa mascheze.Eventual apropierea peretelui poate fi facuta si prin împingerea din exterior cu o scândură lată ( sa nu deterioreze tabla ) ptr a strânge suruburile .Dacă e lasata asa , va scartai si va slăbi structura mai rau .Spor si #stamacasa!

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu

Cauza preponderenta in aparitia unor astfel de dislocari isi are originea in stilul de condus.

Mergand in masina tractoare care are o anumita silentiozitate, multi, nu realizeaza ce se intampla de fapt in interiorul rulotei (suspensie mai rigida), mai ales la parasirea asfaltului.

Dar chiar si pe carosabil asfaltat, la trecerea cu viteza neadecvata peste calmatoarele de viteza se pot intampla astfel de necazuri.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I

Trebuie acordata atentie si calarii rulotei, mai ales la rulotele la care calele sunt prinse direct pe sasiu. Calele trebuie ''stranse'' cat de cat egal si nu exagerat de tare. De cand am avut si eu aceeasi problema cu mobilierul, dupa ce le fixez mai trec inca o data pe la fiecare ca sa ma asigur ca sunt stranse egal. In cazul unor sederi mai lungi (mai ales pe teren moale sau nisip) mai verific strangerea si dupa cateva zile.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Pop Dorel Nicolae

Am intampinat si eu problema respectiva si am folosit un cric hidraulic pentru a readuce dulapul la loc.Apoi am asigurat cu niste holsuruburi scurte dar un pic mai groase.Daca peretele e sanatos nu vor fi probleme. In plus unde s a putut am suplimentat cu niste cornier de duraluminiu lipit cu Sicaflex  si apoi am bagat prin el autoforante....Sper sa ti fie de folos...stima...

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Multumesc tuturor pentru raspunsuri

@Pop Dorel Nicolae cand spui unde s-a putut la ce te referi? La acces sau la sa ai unde sa prinzi in perete? Adica sa fie ceva intaritura in caroserie ? Ai ceva poze cu lucrarea ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

@Dragos I poti sa imi spui te rog de unde le pot strange? Sau sa imi trimiti o poza cu ce ar trebui strans ? Si ce ai facut cu mobila? S-a tras ea la loc dupa ce ai strans calele ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

@Dragos I m-am lamurit si cu calele. La mine sunt direct pe sasiu si sunt stranse bine din cate am constatat. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I

I-am spus strangere pentru ca actionez in sensul strangerii asupra surubului piciorului de calare. De aceea am si pus si ghilimele, dar este vorba despre cuplul la manivela cu care fixez rulota pe cele 4 picioare de calare ale ei. Daca acest cuplu este aproximativ egal la toate, am garantia ca ele preiau greutatea rulotei in mod egal si nu risc deformarea sasiului.

Modificat de Dragos I
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Sasiul nu se deformeaza decat in caz de accident. El poate cel mult sa flexeze, in functie de cat ridica fiecare cala in parte. Bineinteles flexarea apare si dinamic, in timpul mersului. Pe de alta parte, partea superioara nu este atat de flexibila, iar in cazul in care aceasta flexeaza, sectiunea se modifica din dreptunghi/patrat in paralelogram/romb. Mobila e cel mai putin deformabila si astfel vor apare desprinderi din punctele de fixare ale acesteia de peretii rulotei.

 

Ca sfat general, pe langa calarea expusa mai sus de colegi, in timpul mersului cocoasele trebuie luate drept si nu oblic, atunci cand aveti rulota in spate, si viceversa atunci cand sunteti doar cu masina. Bineinteles la viteza cat mai mica.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos I
17 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

Sasiul nu se deformeaza decat in caz de accident. El poate cel mult sa flexeze, in functie de cat ridica fiecare cala in parte.

Deformarea oricarei structuri elastice (a sasiului in cazul nostru) nu se produce neaparat numai la accidente, ci ori de cate ori se aplica o forta sau un moment asupra ei. Daca forta este mai mare decat cea la care poate rezista structura deformarea devine permanenta (plastica), daca nu ea ramane una nepermanenta (elastica). Pe mine cel putin termenul deformare ma duce cu gandul la deformari permanente, pe cand flexarea imi sugereaza mai mult deformari elastice. Din formularea ta diferenta intre deformare si flexare pare a fi in functie de directia (axa sau planul) in care se produce, ceea ce ar putea crea confuzii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Liliana Burghelea Am patit si eu treaba asta cu desprindereea peretelui rulotei.:tamp:

Cauza clara, stabilita de mine, a fost greutatea prea mare pusa pe rulota si , mai ales, in mobilierul rulotei. In fotografiile tale vad borcane de 800 ml puse in mobilier.

E ca si cum ai fixa pe plafon o greutate mare si apoi ai intra cu rulota prin tot felul de hartoape. Imagineaza-ti cam ce se intampla cu peretii rulotei in aceste momente si care ar fi rezultatul!

Pune in rulota strictul necesar si cauta sa nu depasesti greutatea admisa. Obiectele grele fixeaza-le de podea (baterii de acumulatori), sau in ladite ce nu pot aluneca libere( borcane, lada cu scule, etc.). Asa cum au mai scris si alti colegi in alte postari, analizeaza de cel putin doua ori, daca ai intr-adevar nevoie in calatoria ce urmeaza de toate obiectele pe care le cari in mod obisnuit dupa tine!  Incearca sa inlocuiesti recipientii din sticla cu recipienti din plastic (PEHD ar trebui sa fie destul de safe!)  

Cauta sa realizezi prinderea buteliei de gaz tot de podea si nu de perete. La fel cu roata de rezerva.

Rulotele sunt proiectate si construite  sa mearga pe sosea si sa se opreasca in campinguri amenajate. Noi uitam ca nu sunt facute pentru off road si avem pretentii ce depasesc "suportabilitatea" lor. De aici si consecintele neplacute.

 

Si inca o patanie: incarcarea peste masura a rulotei duce la suprasolicitarea sistemului inertial de franare, mai cu seama la coborari prelungite. O greutate prea mare pe rulota inseamna o forta prea mare aplicata pe ferodouri!

  • Like 5
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

Multumesc pentru sfat. M-am gandit si eu ca borcanele alea nu ar trebui sa stea acolo. Ele stau acolo doar cand campez, in rest le tin undeva pe podea, sub pat unde am un loc de depozitare pentru borcane, conserve si alte chestii. O sa le mut oricum. 
Poti sa imi spui te rog si cum ai rezolvat cu peretele ?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
La 4/11/2020 la 21:32, Liliana Burghelea a scris:

. Poti sa imi spui te rog si cum ai rezolvat cu peretele ?

Am curatat bine toate resturile de mastic/silicon pe zona desprinsa. Am degresat cu alcool izopropilic. Am folosit o chinga pentru asigurarea incarcaturii pe camioane, cu care efectiv am "incins" rulota. Cu pistolul pentru tuburi silicon, am pus un strat de Sika Fc 11 de-a lungul imbinarii peretelui cu podeaua si apoi am strans cu chinga pana am vazut surplusul de silicon iesind din imbinare, atat la interior cat si la exterior. Am asigurat imbinarea cu holtzsuruburi, cam la 30 cm interval.  Am desfacut chinga abia dupa 24 ore, ca sa las timp siliconului sa faca priza.

Ai nevoie de canal auto pentru acces facil sub rulota!

Asa am procedat eu si sunt multumit de rezultat. Cu siguranta exista alternative!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liliana Burghelea

@Radu Ghita Ok. Multumesc pentru raspuns. Nu stiu daca voi face eu reparatia dar e de ajutor oricum.

Seara buna

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.