Marianbv

Ce acte am nevoie sa iau de la vanzator fara sa imi iau amenda in tara

8 postări în acest subiect de discuţie despre Ce acte am nevoie sa iau de la vanzator fara sa imi iau amenda in tara

Ce acte am nevoie sa iau de la vanzator fara sa imi iau amenda in tara

Marianbv

 

Buna seara

 

Sunt nou in domeniu si am tot citit pe forum dar nu am gasit informatia care ma intereseaza. ( ma refer strict la documente).

Deci ce acte trebuie sa iau de la vanzator? Cum fac cu nr de inmatriculare? Stiu ca difera de la tara la tara legile...

Inca ma gandesc de unde sa o cumpar, eu sunt in UK si in o luna maxim vin in tara.

 

1) UK , Deci ce acte trebuie sa iau de la vanzator? din UK cum poti veni cu rulota agata de masina pana in tara ? (In uk nu ai nevoie decat de un duplicat la nr masinii.; Cum circul cu ea in tara pana o inmatriculez , POT circula cu ea in tara pana o  inmatriculez? 

Uitati ce am gasit pe net.

Permis suspendat cu propunere de dosar penal

 

2) Olanda , Deci ce acte trebuie sa iau de la vanzator? Ce acte am nevoie sa pot  veni cu rulota agata de masina pana in tara ? si mai ales cum circul cu ea in tara pana o inmatriculez ?

 

@Viorel poate ma poti lamuri.

Merci.

 

Bugetul e restrans 2500 euro maxim, plus cheltuieli transport, cam 500 euro.

Multumesc!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut!

Nu stiu daca ai citit topicul care face referire la inmatriculare rulota

 

1. Pentru o rulota adusa din Anglia, modalitatea de a o aduce in tara se face impreuna cu o masina care detine numarul de inmatriculare englez.

Acte nu exista la rulote, se face doar un contract de vanzare-cumpare intre englez si cumparator, dar nu intotdeauna, sau se elibereaza o factura in care sunt trecute datele rulotei (cazuri mai rare). Mai multe gasesti in topicul de mai sus, pe care te invit sa-l citesti.

Despre circulat in tara nu cunosc multe aspecte, fiindca totul se rezuma la termenul asigurarii.

 

2. Pentru Olanda, toate detaliile le gasesti tot in topicul respectiv, doar trebuie facuta mentiunea ca asigurarea rulotei este legata de valabilitatea actului RDW (radierea din Olanda) a numarului de export si care este valabila 14 zile de la data cand s-a eliberat aceast act de radiere, iar aducerea rulotei se poate face cu oricare vehicul ce poate trage o rulota.

In tara, daca nu reusesti sa-i faci carte pe Romania in termenul ramas al asigurarii, poti lua numar rosu fara nicun fel de problema.

 

Despre bugetul  si cheltuielile necesare, putem discuta la telefon, fiindca nu stiu care sunt optiunile tale referitoare la ce sa detina o rulota, cate spatii de dormit sa aiba, etc..

 

P.S. ca si un sfat de care te rog sa ti cont, este acela ca nu vei achizitiona o rulota fara probleme din Anglia la suma respectiva.

Rulotele englezesti care intradevar se merita,  trebuie sa fie achizitionate la o suma de peste 4000 euro.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marianbv
8 hours ago, Viorel said:

Salut!

Nu stiu daca ai citit topicul care face referire la inmatriculare rulota

 

1. Pentru o rulota adusa din Anglia, modalitatea de a o aduce in tara se face impreuna cu o masina care detine numarul de inmatriculare englez.

Acte nu exista la rulote, se face doar un contract de vanzare-cumpare intre englez si cumparator, dar nu intotdeauna, sau se elibereaza o factura in care sunt trecute datele rulotei (cazuri mai rare). Mai multe gasesti in topicul de mai sus, pe care te invit sa-l citesti.

Despre circulat in tara nu cunosc multe aspecte, fiindca totul se rezuma la termenul asigurarii.

 

2. Pentru Olanda, toate detaliile le gasesti tot in topicul respectiv, doar trebuie facuta mentiunea ca asigurarea rulotei este legata de valabilitatea actului RDW (radierea din Olanda) a numarului de export si care este valabila 14 zile de la data cand s-a eliberat aceast act de radiere, iar aducerea rulotei se poate face cu oricare vehicul ce poate trage o rulota.

In tara, daca nu reusesti sa-i faci carte pe Romania in termenul ramas al asigurarii, poti lua numar rosu fara nicun fel de problema.

 

Despre bugetul  si cheltuielile necesare, putem discuta la telefon, fiindca nu stiu care sunt optiunile tale referitoare la ce sa detina o rulota, cate spatii de dormit sa aiba, etc..

 

P.S. ca si un sfat de care te rog sa ti cont, este acela ca nu vei achizitiona o rulota fara probleme din Anglia la suma respectiva.

Rulotele englezesti care intradevar se merita,  trebuie sa fie achizitionate la o suma de peste 4000 euro.

multumesc mult de info, ma apuc de citit

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marianbv

@Viorel Multumesc de info , o sa te sun inainte sa fac vreo '' mutare''.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@marianbv rulotele din uk le poti tracta ( ne imatriculate ) doar cu masina imatriculata in uk!! Rulotele in uk nu se imatriculeaza si ele circula pe asigurarea si cu numarul autoturismului tractor!!! Orice combinatie intre o rulota de uk si o masina europeana( alta decat uk) se pedepseste cu dosar penal! In Romania, rulotele din uk se pot imatricula fara probleme si se pot scoate numere rosii cu care poti sa mergi linistit !! Pentru imatriculare ai nevoie de dovada achizitiei ( contract sau factura de vazare ) 

 

Spor ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@marianbv eu am adus o rulota din uk tractata de o masina cu numere de uk. daca vrei iti dau numarul unor baieti care ti-o aduc in tara si te pot aduce si pe tine .

Pretul a fost mai mic decat daca ma duceam eu dupa ea, eu avand rulota la un prieten in curte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marianbv
On 11/5/2016 at 7:56 PM, AdrianRada said:

@marianbv eu am adus o rulota din uk tractata de o masina cu numere de uk. daca vrei iti dau numarul unor baieti care ti-o aduc in tara si te pot aduce si pe tine .

Pretul a fost mai mic decat daca ma duceam eu dupa ea, eu avand rulota la un prieten in curte.

Multumesc , acum ma gandesc daca o iau din UK sau din Olanda..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.