Alexandru

Structura rulota Lemn Clasic sau Aluminiu???

8 postări în acest subiect de discuţie despre Structura rulota Lemn Clasic sau Aluminiu???

Structura rulota Lemn Clasic sau Aluminiu???

Alexandru

Buna ziua, as dori si eu sa cunosc parerile colegilor cu privire la eventuala structura din lemn sau din aluminiu.

Oare structura din aluminiu sa fie mai eficienta si multa mai sigura decat ceea  din lemn???

Astept parerii......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Urucu

Cred ca este mai sigura si poate si mai usoara ...daca ne gandim tehnic la cele doua materiale ...acum nu stiu cat de usor iti este tie sa lucrezi cu aluminum vs lemn , si mai mult, cred ca este mulllt mai costisitor Al decat lemnul.

Nu cred ca este ok sa le imbini ...adica sa faci o restaurare..sau ceva asemanator, folosind Al la o rulota. 

 

O zi minunata si spor! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru

Ma gandeam la o restaurare si am observat ca anumite modele de rulota,  sunt fabricate cu structura de aluminiu, ma intrebam daca aceasta structura de aluminiu, este mult mai eficienta si mai rezistenta decat lemnul, chiar daca el ar fi Stratificat.

Mi-as dori sa sa stiu daca greutatea unei structuri din aluminiu este mai usoara, decat ceea din lemn.

Chiar sunt tentantat de o astfel de lucrare, chiar daca ar implica costuri mai mari.

Dorinta mea este nebunie, imi plac proiectele aproape imposibile..... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Rulotele australiene sunt facute cu structura de aluminiu , Ionut, dar sunt mai grele.Ce te face sa crezi

ca o firma producatoare de rulote care este pe piata de 50 de ani nu ar fi adoptat o astfel de solutie

daca ea ar fi fost mai buna ?Cred ca de aici ar trebui sa pleci cu ideea ta si apoi s-o dezvolti .

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Pentru o rezistenta egala, Al este mai usor decat lemnul! Doar ca este ff greu de lucrat cu el si implica costuri de productie mai mari, implicit un pret de vanzare a rulotei mai mare ( neconpetitiv ) Asta daca ne referim strict la structura de rezistenta. Ar mai fi un aspect care trebuie luat in seama si anume imbinarea diferitelor materiale ( Al cu lemn) Lucreaza diferit si in sarcina si la temperatura.

Rulotele Australiene, din cate stiu eu, sunt construite pe panouri de Al cu spuma ( se schimba putin problema ) Nu au o structura -pe cadre- clasica ..ca la rulotele de lemn 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Uite aici un filmulet care s-ar putea sa-ti mai raspunda la citeva intrebari :

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Sau asta:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Asa da ..4x4 OFF ROAD Caravan ....Da ..oare cat o costa vs una de ON ROAD 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.