Florin Smolnicki

Rulota și improvizațiile

11 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota și improvizațiile

Rulota și improvizațiile

Florin Smolnicki

Dragi colegi, voi ce improvizații (mici sau MARI) ați făcut de-a lungul timpului, la rulotă? superok   :clapping:   :sleeping:

Fiți sinceri, am nevoie de ideile voastre. Sunt sigur că ideile voastre sunt geniale!

Primul exemplu: „ cort de duș”:

 

aaa.jpgfotos kostenlos

 

Cu drag,  

Florin

Modificat de Florin Smolnicki

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

@Florin Smolnicki

Cel mai simplu model de cort exterior pe care l-am folosit odinioara a fost un U din pexal fixat pe sina din spatele rulotei si o perdea de baie normala cu inele, jos fiind un gratar din sipci de brad. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mulțumesc, @Gabriel Schuster. Așteptăm și pozele cu toate detaliile. Chiar mă interesează foarte mult dușul extern la rulotă. Încă un amănunt: eu am dat primul exemplu. Nu m-am referit strict doar la duș. Am și alte improvizații la rulotă, le voi prezenta când voi avea poze.

 

PS. Recunoști în fotografie (ultima rulotă din dreapta) rulota lui Gabi și a lui Lili?  f;';)  askc ;)

Eu îi spun „nașa Lili”.

 

Numai bine tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Paul B.

   Am avut la un moment dat o rulotă englezească care avea ieșire de gaz pentru grătar sau aragaz pe partea cu ușa, iar pe partea cealaltă ieșire de apă pentru duș - ambele foarte practice, le-am folosit mereu când stăteam mai mult prin campinguri. Mă gândesc că nu e mare filosofie să improvizezi ceva de genul ăsta.

   Altă chestie care mi s-a părut forte utilă - prin magazinele cu accesorii se găsesc atât șină de cort (partea mamă ca să zic așa), cât și șnur? (partea tată) - se vând la metru (câțiva euro, sub 10 oricum). Un tip avea montate șină deasupra tuturor geamurilor, iar în erau prinse niște jaluzele vărgate făcute de nevastă-sa - nu numai că arăta foarte bine, dar erau și foarte practice! Aveam asta în proiect (chiar cumpărasem materialele) - rămâne pentru următoarea...

   Tot pe la magazinele de accesorii sunt niște cleme duble, cu grosimea cât a suportului roții de manevră (partea verticală) - o prinzi de suport iar în partea cealaltă a clemei poți pune o țeavă de care agăți tot felul de chestii - gen antenă, uscător de rufe.

   La rulotele care au mânerele de manevrare drepte și paralele cel din față cu cel din spate, am văzut un soi de suport care se prindea de mâner și ieșea în afara rulotei cam 50cm (spre partea fără ușă). De acești suporți aveau agățate 2-3 sârme de rufe - o soluție foarte isteață.

   Alt tip își legase luminile de poziție la lumina de deasupra ușii - nu pare cine știe ce, dar seara în camping, cu toate luminile stinse - a lui ieșea în evidență!

 

   Dacă mai îmi vin în minte, își mai spun...

 

PS pentru cort de duș, găsești la Decathlon din ăla care se aruncă și se formează singur. Arată cam ca o piramidă pătrată cu baza de cca 50cm, înalt de vreo 2m. Am văzut la cineva în camping (stăteau la cort), îl foloseau cu un WC chimic portabil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Florin Smolnicki

Mare bucurie mi-ai facut cu poza aceasta. Nu stii cat de draga mi-a fost acea rulota, prima mea rulota de fapt. M-am bucurat cand a plecat la niste oameni buni, nu am facut o afacere din vanzarea ei.

Poze cu dusul exterior nu am, dar voi cauta ceva similar pe Pinterest.com.

In ceea ce priveste imbunatatiri la rulota, cand voi avea timp voi posta poze cu tot ce am facut aceasta vara .Vei vedea o multime de lucruri gasite pe net sau imaginate de mine pentru a avea mai multe functionalitati la rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Paul B. și voi, toți colegii mei,  hi

 

Am o rugăminte: puneți poze (dacă aveți) pentru a exemplifica ceea ce prezentați. Este mult mai ușor și foarte important pentru fiecare dintre noi să și vedem ceea ce ați improvizat/ inventat/ meșterit. hi

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Ați mai văzut așa suport de antenă satelit?   tamp   tamp   tamp

 

IMG_20160819_201623.jpgbild hochladen

 

 

IMG_20160823_155535.jpgbild hochladen

 

 

Voi ce improvizații ați făcut la rulotă și în jurul ei?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Pentru cabina de dus eu am luat de la decathlon o cabina de dus dedicata. Este patrata, cu latura de 1m si inaltime de 2m, usa cu fermoar. Eu am dat 160 lei, acum e 140 si merita toti banii. Jos am 2 gratare de plastic verzi cu latura de 40 cm de la dedeman. Am mai luat un dus cu pompa si intrerupator din China (sunt si pe olx) pe care il bag intr-un bidon de 30L asezat pe suportul de biciclete din spate. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicu Iancu

O sina pentru perdeaua de baie (care totusi nu cred ca este incadrata corect la improvizetii !), din PVC flexibil cu insertie de otel flexibil, cu toate accesoriile incluse pentru montaj (dopuri cap sina, clipsuri de prindere in tavan, role si carlige pentru perdea). Se poate mula la curbe de 90 grade, si nu impiedica deplasarea perdelei. Foarte usoara si montaj rapid. Am facut rost de ea la 70 lei/ml, mai putin perdeaua. Zilele acestea am sa o montez pe noua mea rulota, chiar daca baia este prevazuta cu pereti impermeabili si a doua usa din PVC (special pentru dus). Voi posta si poze dupa montaj !

IMG_20161026_201630.jpg

6.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Dragi colegi,  

Eu pregătesc rulota pentru a ieși cât mai curând! (vorba vine!) 

Cred că abia în martie va fi prima ieșire. 
Totuși, eu i-am dat jos „păpucii” - roțile am vopsit jantele, urmează să-i mai cumpăr și anvelope noi. La momentul potrivit, după ce finelizez lucrarea, voi posta poze.

Aș vrea totuși să primesc mai multe idei pentru a improviza un duș extern, detașat de rulotă. 

Pe mine mă interesează o improvizație, o ieftineală,  ceva, numai bun să fie!

Cabinele de duș din magazine sau de pe diferite site-uri mi nu mă atrag foarte tare. În primul rând sunt prea mici ca dimensiuni. O cabină de duș bună pentru mine ar trebui să aibă latura de jos de 1, 20 - 1, 30 metri (cel puțin). Eu sunt înalt, mare și destul de gras!  nu cred că încap bine într-un asemenea duș, darămite să mă mai și spăl!
În al doilea rând: fermoarul. Am văzut astfel de cabine care păreau destul de noi, dar aveau deja stricat fermoarul...
În al treilea rând: costă destul de mult... 

Vreau ca dușul pe care îl voi improviza să coste sub o sută de lei!!!   

Puteți totuși să-mi trimiteți schițe, idei, poze, sugestii pentru a putea improviza un duș CÂT MAI IEFTIN?
Aștept cu nerăbdare noutăți din partea voastră.
Sunt convins că aceste schițe, idei, poze, sugestii pentru a putea improviza un duș CÂT MAI IEFTIN vor fi de mare folos tuturor colegilor.

Ce spuneți, rezolvăm împreună această problemă?

 

;)
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare Florin , cred că un bidon de 20 l negru pus pe rulotă și un furtun cu dop de cauciuc de acela de la fiertul vinului la care-i pui un robinet în capăt e suficient , dacă vrei și cabină iei una cum a pus @Eugen David pe topicul "ce am achiziționat...", dar eu cred ca nu e necesară cabina merge și fără ! Părerea mea pe care eu am probat-o mulți ani la mare când aveam o rulotă mică iar copiii erau prichindei ! Așteptăm să vedem ce idei au și alți colegi , până atunci sărbători fericite și toate urările de bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.