James

Achizitie Rulota - sfaturi pentru un incepator in domeniu

29 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie Rulota - sfaturi pentru un incepator in domeniu

Achizitie Rulota - sfaturi pentru un incepator in domeniu

James

Va salutat încă o data pe toți,

Sunt nou pe acest forum si bineînțeles nou in de-ale rulotelor.  :)

 

Am ajuns aici după ultimul weekend petrecut la mare, cand am mers cu rezervare facuta dinainte dar a trebuit sa astept pana la ora 16 ca sa imi faca Check-In iar a doua zi ne-au cerut sa eliberam camera pana in ora 12.Ca urmare a acestei experiențe m-am hotărât sa iau exemplul melcului si sa mă plimb cu casa după mine de-acum înainte.

Mai pe scurt m-am hotărât sa intru si eu in randurile „Rulotistilor”.  :) 

 

Citind mai multe informații pe net am văzut asa in mare cam despre ce este vorba dar oricum nu pot spune ca stiu mare lucru in acest domeniu.

 

Prin urmare înainte sa achiziționez o rulota as vrea sa apelez la experienta si bunavointa celor deja asezonati in acest domeniu si care imi pot da mai multe sfaturi in ce priveste achizitia pentru ca va fi un pas destul de important dat fiind atat durata indelungata a folosirii rulotei, numărul persoanelor care vor beneficia de ea cat si costul acesteia.

 

Pentru binevoitorii care ma vor ajuta cu sfaturile lor pertinente voi pune cateva repere necesare:

Masina tractoare:

Marca:                  Hyundai
Model:                   lX35

Motor:                    Diesel

Capacitate:            2.0, 220 cp

Tracțiune:              AWD (cu asistenta urcare/coborâre in panta si toate celelalte sisteme de siguranță existente la model de top)

Masa proprie:        1712kg

Masa remorcabila: 1600kg  - cu dispozitiv de frânare

 

Numar persoane in rulota: 2 adulti, 2 copii liceeni + 1 caine talie mare

 

Specificatii rulota:

Lungime: 7m+

Lățime: 2m (aprox)

Dormitor matrimonial cu pat 2x1.60m amplasat pe de-a latul rulotei pentru a nu lua prea mult spatiu din lungimea acesteia.

Baie cu cabina dus separat + posibilitate încălzire apa (fie cu instant fie la gaz)

Conectii pt apa, curent, etc.

Rulota va fi folosita - atât vara => echipare cu aer condiționat sau posibilitate de accesorizare cu aer condiționat;
          - cat si in perioada rece => prin urmare va fi nevoie de încălzire.

 

Tip rulota => care ar fi diferențele intre rulota cu 1 singura axa si cea cu 2 axe?
Din cate am inteles rulota cu 2 axe este mai stabila la mers dar franare, manevrabilitate, etc nu cunosc.

 

Cam acestea ar fi reperele mele, mai departe primesc cu recunostinta sfaturile de la cei avizati cu experienta si cunostinte extinse in de-ale rulotelor.

Va multumesc anticipat si astept mesajele voastre.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

In primul rand, e bine ca ai cu ce...:laughing:  Ma refeream la masina cu care urmeaza sa o tractezi, puternica, 4x4, diesel...OK

In legatura cu rulota, aici isi alege fiecare casuta mobila, in functie de ce nevoie are si de ce buget dispune...

Sfatul meu e sa-ti alegi una de maxim 1300Kg MMA, cu o singura axa, pentru o buna manevrabilitate si pentru a nu omori foarte mult masina... In rest ramane la aprecierea ta sa-ti alegi configuratia si confortul care ti se potriveste...Toate au dotarile de baza (iluminat, instalatie de apa, frigider, aragaz, toaleta, incalzire), restul le poti realiza ulterior ( invertor 220V, aer conditionat, tv-satelit, panouri fotovoltaice, etc)...

Rasfoieste paginile forumului si iti vei contura sigur o perceptie suficient de clara si daca mai ai vreo nelamurire, iti vom raspunde cu placere.../.;

Succes! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Un aspect important pentru lungimea rulotei este modul in care vrei sa o folosesti. Daca vrei campinguri si drumuri asfaltate poti lua o rulota mai lunga, cu cresterea spatiului disponibil. Daca vrei off si drumuri mai putin bune ( forestiere, in panta, mai "ca la tara") trebuie sa faci rabat la confort si sa iei o rulota in gama 430-490 cm interiorul . Pentru categoria B nu trebuie sa depasesti 3500 kg ansamblul. Este de preferat 75-80% din masa maxim autorizata a masinii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James

Salutari tuturor din partea unui nou "rulotist"

(deocamdata doar la nivel de dorinta, vedem si dupa ce achizitionez una),

 

Asa cum am spus sunt nou in de-ale "ruloteriei", la nivelul de prima achizitie si as dori sfaturi si ajutor in demersurile mele de a procura prima rulota.

Dupa ore intregi de cautari pe net si dezbateri cu sotia am ajuns la concluzia ca pentru numarul de membri familie si necesitati, am dori o rulota cu 2 zone de dormit in care dormitorul sa fie in spatele rulotei si zona de zi in fata rulotei cu bucatarie/baie intre ele (sau ceva asemanator).

 

Studiind mai multe variante am concluzionat ca varianta oferita de TABBERT COMTESSE 545 ar fi varianta care ar merge cel mai bine, dar sunt deschis la sugestii si sfaturi.  :)

 

In atasament am pus varianta care m-ar atrage la acest moment dar bineinteles ca primesc cu interes sfaturile de la cei cu mai multa experienta in domeniu pe tema aceasta.

 

Va multumesc anticipat si astept cu interes raspunsurile voastre.     :-)

Rulota TABBERT COMTESSE 545.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare @James hi
Frumoasa rulota si bine partajata in interior. superok
Insa trebuie tinut cont ca este destul de grea ( in jur de 1500 kg )

  si destul de lunga ( cam 7.5 m cu protap )
Iti trebuie o masina tragatoare destul de inzestrata cu calusei. Aceasta rulota este mai greu de utilizat in zone off camping, mai ales in zone muntoase.

Este doar o parere de-a mea , mentionez ca nu sant nici eu prea experimentat in ...rulotism.
Insa ....sincer si eu mi-as dori acest model. nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
în urmă cu 3 ore, Cornel Mihailescu a scris:

Salutare @James hi
Frumoasa rulota si bine partajata in interior. superok
Insa trebuie tinut cont ca este destul de grea ( in jur de 1500 kg )

  si destul de lunga ( cam 7.5 m cu protap )
Iti trebuie o masina tragatoare destul de inzestrata cu calusei. Aceasta rulota este mai greu de utilizat in zone off camping, mai ales in zone muntoase.

Este doar o parere de-a mea , mentionez ca nu sant nici eu prea experimentat in ...rulotism.
Insa ....sincer si eu mi-as dori acest model. nay

 

@Cornel Mihailescu  -  iti multumesc de apreciere, stiu ca e lunga tocmai de-aia imi si place ca la 2 adulti + 2 liceeni + caine talie mare, ... exact asa cautam ceva in jur de 7m x 2m aprox.

Auto tragatoare este o masina de teren iX35, motor Diesel, capacitate 2.0, putere 220CP tractiune 4x4 (AWD), greutatea masinii 1800 Kg.aprox.

Sunt practicant de sportui acvatice prin urmare rulota va fi folosita in mare parte pentru iesiri la mare/lac.

Bineinteles cochetam si cu ideea unor iesiri in zona de deal/munte din când in când dar cu masina de teren mentionata mai sus sper sa nu am probleme in ce priveste tractarea in panta (nu ma aventurez sa o urc in varf de munte)  :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Eiiii... @James cu 220 de calusei te poti aventura cam pe unde vrei.:laughing:
Nu uita insa ca pentru a conduce cu categoria B, ansamblul rulota-masina si aici ma refer la MMA  nu trebuie sa depaseasca 3500 kg. superok
In rest nici-o problema...Rulota e super .hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
On ‎05‎.‎09‎.‎2016 at 21:15, Daniel-P a scris:

In primul rand, e bine ca ai cu ce...:laughing:  Ma refeream la masina cu care urmeaza sa o tractezi, puternica, 4x4, diesel...OK

In legatura cu rulota, aici isi alege fiecare casuta mobila, in functie de ce nevoie are si de ce buget dispune...

Sfatul meu e sa-ti alegi una de maxim 1300Kg MMA, cu o singura axa, pentru o buna manevrabilitate si pentru a nu omori foarte mult masina... In rest ramane la aprecierea ta sa-ti alegi configuratia si confortul care ti se potriveste...Toate au dotarile de baza (iluminat, instalatie de apa, frigider, aragaz, toaleta, incalzire), restul le poti realiza ulterior ( invertor 220V, aer conditionat, tv-satelit, panouri fotovoltaice, etc)...

Rasfoieste paginile forumului si iti vei contura sigur o perceptie suficient de clara si daca mai ai vreo nelamurire, iti vom raspunde cu placere.../.;

Succes! superok

 @Daniel-P - iti multumesc frumos pentru sfaturile tale, foarte pertinente si la obiect. Voi cauta sa ma incadrez in reperele date in ce priveste masa maxima a rulotei, etc. in ce priveste "omorarea" masinii asta nu vreau sub nici-o forma, oricum cu ea plina (nevasta, copii, catel, purcel, etc) nici nu ma gândesc sa trag tare ca nu ma fugareste nimeni si tot acolo ajung si cu o ora mai devreme si cu o ora mai tarziu ca doar mergem in vacanta  :) 

On ‎05‎.‎09‎.‎2016 at 22:04, Gabriel Schuster a scris:

Un aspect important pentru lungimea rulotei este modul in care vrei sa o folosesti. Daca vrei campinguri si drumuri asfaltate poti lua o rulota mai lunga, cu cresterea spatiului disponibil. Daca vrei off si drumuri mai putin bune ( forestiere, in panta, mai "ca la tara") trebuie sa faci rabat la confort si sa iei o rulota in gama 430-490 cm interiorul . Pentru categoria B nu trebuie sa depasesti 3500 kg ansamblul. Este de preferat 75-80% din masa maxim autorizata a masinii.

 

@Gabriel Schuster  - O voi folosi in general pt mers pe drum asfaltat (autostrada Buc-Ctza), zona camping, posibil sa o plimb si pe la munte putin cum ar fi zona intre Predeal si Rasnov sau alte zone usor accesibile (nu-s genul de temerar in varf de munte decat iarna la schi sau snow-kite.  :) 

In ce priveste greutatea am inteles chestia cu greutatea rulotei la maxim 70% din greutatea masinii.


Apropo - se merita acel "mover" la rulota? Se justifica sau este OK si fara si mai bine pentru reducerea greutatii totale? (intrebare de novice in domeniu)  :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
14 minute în urmă, Cornel Mihailescu a scris:

Eiiii... @James cu 220 de calusei te poti aventura cam pe unde vrei.:laughing:
Nu uita insa ca pentru a conduce cu categoria B, ansamblul rulota-masina si aici ma refer la MMA  nu trebuie sa depaseasca 3500 kg. superok
In rest nici-o problema...Rulota e super .hi

 

@Cornel Mihailescu - sincer sa fiu luasem masina pentru a putea avea acces mai usor in zonele unde vroiam sa ajung pentru a practica sportul meu preferat.

Dar pana la urma vad ca incepe sa fie o investitie profitabila si pentru alte activitati cum ar fi acum "mersul melcului cu casa-n spate"  :)

In ce priveste greutatea totala DA am inteles ca asta este o cerinta obligatorie sa fim sub 3500 masa totala per ansamblu (si o sa caut sa fiu îndeajuns sub acea limita pt ca inevitabil vor fi puse si alte chestii necesare pe rulota.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

In cazul in care depasesti 3500 kg , dar nu mai mult de 4250 poti face un curs de B-extins.
Am inteles ca te costa undeva in jur de 5-7 milioane ( lei vechi)superok
 Si eu sant tentat sa fac in vara viitoare acel curs.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
In ultima ora, Cornel Mihailescu a scris:

In cazul in care depasesti 3500 kg , dar nu mai mult de 4250 poti face un curs de B-extins.
Am inteles ca te costa undeva in jur de 5-7 milioane ( lei vechi)superok
 Si eu sant tentat sa fac in vara viitoare acel curs.hi

 

@Cornel Mihailescu - daca este vorba doar de un curs scurt si 500 - 700 ron atunci chiar il fac, ... sa fie bine  :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
9 hours ago, James said:

 @Daniel-P - iti multumesc frumos pentru sfaturile tale, foarte pertinente si la obiect. Voi cauta sa ma incadrez in reperele date in ce priveste masa maxima a rulotei, etc. in ce priveste "omorarea" masinii asta nu vreau sub nici-o forma, oricum cu ea plina (nevasta, copii, catel, purcel, etc) nici nu ma gândesc sa trag tare ca nu ma fugareste nimeni si tot acolo ajung si cu o ora mai devreme si cu o ora mai tarziu ca doar mergem in vacanta  :) 

 

@Gabriel Schuster  - O voi folosi in general pt mers pe drum asfaltat (autostrada Buc-Ctza), zona camping, posibil sa o plimb si pe la munte putin cum ar fi zona intre Predeal si Rasnov sau alte zone usor accesibile (nu-s genul de temerar in varf de munte decat iarna la schi sau snow-kite.  :) 

In ce priveste greutatea am inteles chestia cu greutatea rulotei la maxim 70% din greutatea masinii.


Apropo - se merita acel "mover" la rulota? Se justifica sau este OK si fara si mai bine pentru reducerea greutatii totale? (intrebare de novice in domeniu)  :) 

@James : Din punctul meu de vedere si tinand cont ca vei lua o rulota mare, pentru usurinta manevrabilitatii mover-ul este cea mai buna investitie posibila. Aici poate voi fi contrazis de "asii" volanului, dar incearca sa faci manevre cu masina intr-un camping aglomerat cum sunt la noi la mare...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
în urmă cu 3 ore, Gabriel Schuster a scris:

@James : Din punctul meu de vedere si tinand cont ca vei lua o rulota mare, pentru usurinta manevrabilitatii mover-ul este cea mai buna investitie posibila. Aici poate voi fi contrazis de "asii" volanului, dar incearca sa faci manevre cu masina intr-un camping aglomerat cum sunt la noi la mare...

 

@Gabriel Schuster - știi vorba aia ca "socoteala de-acasă NU se potrivește cu cea din târg".

M-au convins rulotiștii asezonați ca este mai preferabil sa iau una intre 5-6m (+/-) si sa NU mă uit la rulote de 7m sau mai mult ca NU îmi conferă foarte mult fata de una intre 5-6m, dar este mult mai scumpa, mult mai grea si șansele sunt sa nu fie o experiență prea plăcută mersul cu ea (nu statul in ea), mai ales in zone puțin mai greu accesibile.

Așa ca uite cum încep sa mă "asezonez" si eu încet pe acest domeniu :) 

 

Rămâne deci sa mă uit după o rulota intre aprox. 5-6m dar varianta cu 2 zone de dormit spate pat fix + fata zona de zi/canapea-pat a rămas de baza dat fiind numarul de persoane.

 

In ce privesc brandurile de rulote care se merita si care nu:

- din cate am citit unele ar avea pereții mai groși, altele mai subțiri, unele sunt făcute mai in stil  low-cost,   altele mai de calitate si lucrate mai cu atenţie la detalii, etc.

- dupa cum am văzut "rulota-i rulota" dar detaliile si accesorizarea o diferentiaza in ce priveste calitatea acesteia per total.

- așa ca aici chiar as avea nevoie de ceva sfaturi de la rulotisti bine asezonati cu titlu de "connaisseur" ca in ce ma priveste aceasta achizitie o voi face pentru ani buni, ... nu s-o schimb ca așa-i moda si s-a schimbat modelul si cred ca majoritatea dintre voi gândiți la fel.  :) 

 

Din cate am înțeles pe unde am citit,  ar fi preferabil ca zona/cabina de duș/wc sa fie separat de baie si cu ventilație buna ca sa se evite infiltrațiile si umezeala ca, "cică" aceea si zona de la ușă ar fi cele mai nasoale la înmuiat podeaua - deci si acest aspect îl adăugat la "necesar".

 

Totodată reducându-se mărimea rulotei (implicit greutatea) cred ca este o opţiune buna acest "mover" ținând cont de faptul ca in camping mai ales in sezon e cam aglomerat.

PS. - sincer sa fiu rulota o vedeam ca o aditie necesara prin care sa imi rezolv alte aspecte dar din cate vad încet, încet începe sa devina un fel de "stil de viată de vacanta" si nu doar o varianta.  :) 

Modificat de James

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salut @James!

Si eu sunt de părere ca o rulota mai mica iti este mai potrivita si benefică tot o data.

Gandeste-te caci cat de curand echipajul va numara doar 3 "locatari", cacii liceienii nu vor mai fi prezenti la toate iesirile familiei! Gandeste-te caci marea parte a activitatilor la rulota se desfasoara in cort, terasa si de ce nu, in afara!

Acum de dotările ei s-ar parea ca-ti poți permite, deci poți sa faci printre oferte, maxime trieri! Ca vrei dus separat, poziționat la mijloc si nu la spate si asta-i posibil! Unde mai pui ca vrei si pat transversal in fata rulotei!

Dar tu sti mai bine ce vrei si ce-ti doresti vis a vis de suma alocată investiției!

Oricum baftă si noroc la alegerea rulotei dorite!

 nay

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Cand mi-am cumparat rulota, l-am bagat in calcul si pe fiul meu. Acum este ultimul an la liceu si nu vrea sa vina cu noi sub nici o forma, deci atentie ce cumperi. Rulota din poze este foarte mare...  De obicei scapi greu de astfel de rulote.

Modificat de Cristian Ionita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
On 08.09.2016 at 23:10, Cristian Ionita a scris:

Cand mi-am cumparat rulota, l-am bagat in calcul si pe fiul meu. Acum este ultimul an la liceu si nu vrea sa vina cu noi sub nici o forma, deci atentie ce cumperi. Rulota din poze este foarte mare...  De obicei scapi greu de astfel de rulote.

 

@Cristian Ionita - multumesc mult

On 08.09.2016 at 21:43, Eugen David a scris:

Salut @James!

Si eu sunt de părere ca o rulota mai mica iti este mai potrivita si benefică tot o data.

Gandeste-te caci cat de curand echipajul va numara doar 3 "locatari", cacii liceienii nu vor mai fi prezenti la toate iesirile familiei! Gandeste-te caci marea parte a activitatilor la rulota se desfasoara in cort, terasa si de ce nu, in afara!

Acum de dotările ei s-ar parea ca-ti poți permite, deci poți sa faci printre oferte, maxime trieri! Ca vrei dus separat, poziționat la mijloc si nu la spate si asta-i posibil! Unde mai pui ca vrei si pat transversal in fata rulotei!

Dar tu sti mai bine ce vrei si ce-ti doresti vis a vis de suma alocată investiției!

Oricum baftă si noroc la alegerea rulotei dorite!

 nay

 

 

@Eugen David - multumesc mult de sfaturi - in ce privesc locatarii mici mai am cel putin 5 ani pana "scap" de ei si poate dupa 5 ani ma gandesc sa o schimb.  :)

In ce priveste rulota mare - pot spune ca toti cei cu vechime in de-ale rulotelor mi-au spus tot asa sa nu iau foarte mare si din sfaturile majoritatii inteleg ca trebuie sa ma rezum la o rulota intre 5m pana la maxim 6.5m.
In ce privesc dotarile - am observat ca regula este "o iei standard la un pret cat mai bun apoi ti-o dotezi ulterior cum vrei" => si cred ca voi aborda acelasi stil si eu, o voi lua cum o fi dotata si apoi vad eu ce si cum (cu siguranta nu vreau sa pun toate traznaile pe ea doar strict ce este necesar ca s-o tin cat mai usoara).
Oricum iti multumesc pentru sfaturile date si cu siguranta vor iesi din lista multe variante de rulote (gen 2 axe, peste 6.5m, etc).

On 08.09.2016 at 23:10, Cristian Ionita a scris:

Cand mi-am cumparat rulota, l-am bagat in calcul si pe fiul meu. Acum este ultimul an la liceu si nu vrea sa vina cu noi sub nici o forma, deci atentie ce cumperi. Rulota din poze este foarte mare...  De obicei scapi greu de astfel de rulote.

 

@Cristian Ionita  - multumesc mult de sfat, pot spune ca gata mi-am redus variantele si ma gandesc sa iau un Hobby Prestige UFE 560 din 2008
in poze arata bine, multe din dotari sunt inca in "tzipla" ceea ce denota uzura minima sau deloc. Ramane sa vad ce si cum atunci cand ajung la fata locului sa o vad in realitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Baftă sa ai la achiziție!  superok

Din 2008 trebuie sa fie in stare buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salut James, eu unul spun din experienta am avut o rulota pe doua axe lunga trasa de audi Q7 cu care nu prea puteam sa iau curbele in tara , in multe locuri am harjait spatele pe jos, exemplu cand am coborat de la Predeal la Brasov serpentinele nu sunt facute si pentru ansamblu rulota +masina app 15m , trebuia sa astept pana era liber si sa ma inscriu pe doua benzi.La fel ca si tine si noi avem doi copii dar nu mai vin cu noi , eventual ne viziteaza la locatii, asa ca la fel ca si ceilalti colegi Eugen, Cristi, Cornel si Gabriel te sfatuiesc in functie de buget sa-ti achizitionezi o rulota medie mai noua si cu dotari cat mai multe !Bafta in a achizitiona rulota mult visata !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Vezi ca rulotele mari sunt greu de vandut. Liceenii in curand o sa-ti ia rulota si or sa plece singuri. Eu as merge pe una de max 5m foarte dotata:moover, cort , ventilatie, dus separat frigider mare etc. Accesoriile luate dupa sunt mai scumpe decat daca iti cauti o rulota dotata.Eu de inceput mi-am luat o englezoaica (bailey ranger 450) din 2001 super accesorizata 1750lire din uk. Daca nu imi place cu rulota o vand usor si nu pierd bani multi. Tu in schimb cred ca risti sa pierzi multi bani daca iti iei una scumpa si mare si nu te acomodezi cu ea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James

UPDATE  =>  Hobby Prestige UFE 560

Deci in final am ținut cont de sfaturile voastre si am exclus rulota pe 2 axe, pana la urma am achiziționat o rulota pe o singura axa de 6m.

Are toate dotările care le-am dorit dar pentru ca intram in sezonul rece si nu va fi folosita, profit de timp si deja am început sa o "personalizez" !!!  :) 

- in prima faza am dus-o la o "deratizare" unde au curatit-o peste tot (int/ext/wc, chimic, etc),

- pasul 2 am schimbat toate becurile (int/ext) pe LED pentru un consum mai eficient.

- urmatorul pas este schimbarea prizelor din stilul UK in RO.

- după prize urmează partea de tâmplărie - rulota nu are probleme dar vrem mici schimbări, ajustări si personalizări după necesitățile noastre.

- in final va urma achiziționarea unui cort si a unui mover.

 

INTREBARE:
Rulota a venit echipata cu un frigider normal pe 220 si un radiator tot electric pe 220 in locul sobei Truma pe gaz

=> cei care sunteti mai vechi in de-ale ruloteriei autohtone, credeti ca se merita investitia sa le schimb cu frigider si soba de rulota?

 

 

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 02.jpg

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 03.jpg

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 04.jpg

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 05.jpg

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 06.jpg

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 07.jpg

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 08.jpg

Modificat de James

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Ai facut o alegere buna, mai ales ca ai achizitionat ceva care sa-ti satisfaca cerintele.

 

Referitor la frigider si sistemul de incalzire, consider ca trebuie inclocuite cu originalul.

Imagineaza-ti ca vei fi undeva unde nu vei dispune de o sursa de energie tamp , iar cele doua, sunt practic optiunile prin care se face remarcata utilitatea unei rulote.

 

Nu cred ca vei intampina mari greutati la montare, fiindca presupun ca vechiul proprietar a lasat instalatiile originale, iar tu nu ai decat sa le procuri si sa le atasezi.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Georgiana

Buna James!

Poti sa imi spui cat ai dat pe rulota si de unde ai achizitionat-o?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
SebastienG

@James

 

Felicitari pentru noua achizitie :clapping:, nu arata rau de loc si cand e si buget e si mai simplu :)

 

Si eu pot sa zic ca am fost o luna in aceasi postura a ta ... cautand, cautand, cautand ... am ales o Adria (ce e drept mai dupa buget nici mic dar nici mare, undeva mediu) si am luat-o de la un om cu mare caracter si cu un pret special negociat la care ne-am inteles. (mentionez ca buget pana la urma mai poate mai gaseam dar am preferat sa cumpar una medie cu dotarile ce imi erau necesare si cu spatiul pe care mi-l doream si sa am in vedere si sa nu pierd foarte mult + posibilitatile majoritatii in cazul in care nu ma acomodez si ma voi gandi la vanzarea ei)

 

E de asemenea cu pat matrimonial si living, dar eu am vrut sa aiba si usa separatoare pentru mai multa intimitate (nu stiu si nu vad daca a ta are asa ceva dar iti recomand sa pui daca nu are) 

 

Despre sistemul de incalzire din mica mea experienta dar citind foarte mult iti recomand sa pui Truma cu sistem de ventilatie (un radiator nu iti poate incalzi toata rulota dupa parerea mea plus ca iti va face cald doar in directia in care bate si va munci la greu ca sa incalzeasca tot spatiul, ca sa nu mai vorbim de problema condensului pe timp de iarna)

 

Frigiderul e clar ca va raci mult mai bine pe curent dar asta presupune sa ai curent permanent ... dar ce te faci cand esti la drum si vara? asa ca recomand sa schimbi cu unul care merge si 220, 12 sau gaz

 

De asemenea eu am in cap sa instalez un panou solar de minim 150W pentru o independenta si mai mare energetica si chiar daca am boilerul din dotare original (fiind pe 220) vreau sa vad si care e optiunea de a instala si un instant pe gaz si asta tot pentru a ma ajuta la independenta off camping

 

Despre cort am fost mai norocos iar cel de la care am luat Adria mea m-a dotat cu 3 corturi :) unul de vara, unul de iarna si inca unul gen accesoriu interior la cele doua in care poti dormi si toate ca si noi folosite os ingura data

 

Spor la treaba

hi

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Frumoasa rulota! incapatoare, mobilier super!sa o stapanesti sanatos alaturi de familie si sa aveti vacante cat mai frumoase cu eanaysuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
în urmă cu 16 ore, SebastienG a scris:

@James

 

Felicitari pentru noua achizitie :clapping:, nu arata rau de loc si cand e si buget e si mai simplu :)

 

Si eu pot sa zic ca am fost o luna in aceasi postura a ta ... cautand, cautand, cautand ... am ales o Adria (ce e drept mai dupa buget nici mic dar nici mare, undeva mediu) si am luat-o de la un om cu mare caracter si cu un pret special negociat la care ne-am inteles. (mentionez ca buget pana la urma mai poate mai gaseam dar am preferat sa cumpar una medie cu dotarile ce imi erau necesare si cu spatiul pe care mi-l doream si sa am in vedere si sa nu pierd foarte mult + posibilitatile majoritatii in cazul in care nu ma acomodez si ma voi gandi la vanzarea ei)

 

E de asemenea cu pat matrimonial si living, dar eu am vrut sa aiba si usa separatoare pentru mai multa intimitate (nu stiu si nu vad daca a ta are asa ceva dar iti recomand sa pui daca nu are) 

 

Despre sistemul de incalzire din mica mea experienta dar citind foarte mult iti recomand sa pui Truma cu sistem de ventilatie (un radiator nu iti poate incalzi toata rulota dupa parerea mea plus ca iti va face cald doar in directia in care bate si va munci la greu ca sa incalzeasca tot spatiul, ca sa nu mai vorbim de problema condensului pe timp de iarna)

 

Frigiderul e clar ca va raci mult mai bine pe curent dar asta presupune sa ai curent permanent ... dar ce te faci cand esti la drum si vara? asa ca recomand sa schimbi cu unul care merge si 220, 12 sau gaz

 

De asemenea eu am in cap sa instalez un panou solar de minim 150W pentru o independenta si mai mare energetica si chiar daca am boilerul din dotare original (fiind pe 220) vreau sa vad si care e optiunea de a instala si un instant pe gaz si asta tot pentru a ma ajuta la independenta off camping

 

Despre cort am fost mai norocos iar cel de la care am luat Adria mea m-a dotat cu 3 corturi :) unul de vara, unul de iarna si inca unul gen accesoriu interior la cele doua in care poti dormi si toate ca si noi folosite os ingura data

 

Spor la treaba

hi

 

 

@SebastienG - salut si multumesc mult de sfaturi.

Asa cum mentionam intr-un posting anterior, am plecat de la "camera de hotel" ca etalon si in timp din ceea ce am citit pe net si cu ajutorul celorlalti prieteni de pe acest forum am tot "taiat din dotari" pana am ajuns la un minim necesar dupa care gasind aceasta rulota in starea foarte buna care este si la un pret foarte decent de la care am mai negociat, m-am hotarat sa o iau pe aceasta.

Marimea Rulotei  =>  are aprox. 6m (+ protap = 7.45m) Lungime si 2.45m latime. Cum eram deja chitit pe ceva intre 5-6m s-a incadrat.

- Usa Dormitor  =>  DA are usa glisanta care separa dormitorul de restul rulotei - aceasta intra in spatele dulapului.

- Sistemul de Incalzire  =>  are totul pe pozitie, verificat de un domn care se pricepe mi-a confirmat ca este in stare perfecta de functionare, doar soba Truma lipseste.

- Frigiderul  =>  fiind rulota de camping au avut-o cu frigider 220V - posibil ca in timp sa o dotez cu un frigider normal de rulota.

La drum vara am un frigider de masina care intra perfect in portbagaj chiar langa priza, care il folosesc pentru bauturi si chestii de drum.

- Panou Solar  =>  DA ai dreptate, au mai fost cativa prieteni aici care au mentionat asta si desigur am in gand sa o dotez cu un panou.

DAR ma gândesc sa nu fie fix - montat pe ea ci mobil. Astfel rulota sa poata fi stationata la umbra iar panoul sa il pot pune pe pozitie optima.

Mai intai trebuie sa vad care este totalul consumatorilor apoi voi lua panoul pe marimea care trebuie.

=> Cort  =>  intai intentionez sa motez o prelata mobila/marchiza/pavilion sau cum i-o spune - ca din cate am vazut multi o denumesc diferit. La ce ma refer este chestia care se prinde pe lateralul rulotei deasupra usii (sub sina) si care se extinde prin actionarea unei manivele sau electric. Asta pentru iesirile scurte de week-end in care sa nu pierd timpul cu pus/strans cortul. Dupa aceea voi avea timp pana vara viitoare si de cort.

Mai spunea cineva ca ar fi o prelata/marchiza/pavilion - de-asta care vine impachetata ca si cortul si care se pune pe sina rulotei.

Cica asta ar fi mai buna ca are si fermoar+velcro si când este cortul montat la rulota, aceasta s-ar prinde in continuarea cortului (cu fermoarul+velcro) marind astfel suprafata de umbra. Ar fi o idee si asta dar nu stiu cat de practica este - poate prietenii rulotisti mai "asezonati" ne pot confirma/infirma daca aceasta este o varianta care se practica si daca se merita?!  :)

 

Modificat de James

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.