Ion Muntean

Membru nou

21 postări în acest subiect de discuţie despre Membru nou

Membru nou

Ion Muntean

Salut dragi RULOTISTI,

 

ma numesc Ion Muntean din Bucuresti si sunt "puisor" pe acest Forum;

Posed o rulota Adria Unica A430PH din 1998 (de 753kg./max.1000kg.) pe care o "trag" cu un Volvo V40 2001, 1.9 TDI de 116 CP (cu brio!)

Din luna mai 2014 cand am achizitionat-o, i-am adus cateva "dotari": panou monocristalin 100 W , controller MPPT 20A, baterie 120 A,

invertor 1200W (sinus modificat) apoi unul 1000W sinusoida pura, un "mover" de la exis (care avea sa ma scoata din ceva incurcaturi) si

binenteles leduri peste tot: dormitor (e saparat cu usi glisante pe role), living, bucatarie, baie, chiar si pe lungimea Omnistor-ului si sub usa.

Apoi pentru confort un Akai (radio-amplif.4x45w cu USB, Card) si un televizor led 22' la 220V (ptr.el si laptop am luat invertorul unda pura).

Astfel dotat am purces perioada 21.07.-29.08.2014 la un drum lung de 8.637 km.prin Europa: Budapesta (2 zile), Slovenia, Venetia (3 zile),

Milano (o zi) apoi prin Genova la Sanremo (o zi), Monaco si desigur Monte Carlo (2 zile), Nisa, Cannes (o zi), Saint-Tropez (4 zile de vis!),

Aix-en-Provence, Monteppier, Narbonne, Barcelona (3 zile-Sagrada Familia...), Tarragona, Valencia si tot asa...ca nu mai incape.

Va doresc din tot sufletul sa fiti sanatosi si sa puteti sa calatoriti cu "casa" in spate peste tot unde va doriti voi.

In 2015 am plecat spre nord: Austria, Germania, Danemarca, Suedia (incantator) si Norvegia (fiordurile=de vis) si de la Oslo inapoi, , ,

Concluziile sunt clare: costurile de cazare sunt derizorii - gratis oriunde (parcari autostrazi) si mici in parcurile de rulote (ex.:20 euro/zi la

Venetia-Terminallo inclus curent/apa, 18 euro/zi Saint-Tropez la liber fara curent/apa dar cu acces parc acvatic-piscina, dus, toaleta,

19 euro/zi Gava la 22 km. sud Barcelona pe malul Mediteranei inclus curent/apa - la calatoria in nord-2015 am dormit numai in rulota = fara costuri).

Dar mare atentie la taxele de drum pe autostrazi care sunt "cocositoare" mai ales in Italia (total 84 euro-mai mult ca motorina!) la fel si in

Franta mai acceptabile in Spania, fara in Germania (exclud ferry-ul Rostock-Gedser), rezonabile in Danemarca, Suedia si Norvegia.

Anul acesta 2016 am fost doar "loco", adica Albena-Sozopol Bulgaria si apoi la Camping S Mamaia-Nord (unde a fost 81 lei/zi fara curent si apa)

In final va rog sa ma acceptati in comunitatea vostra de "rulotisti" si va doresc multa sanatate, veselie si numai drumuri bune.

 

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare

Gabriel.Gabriela

:bun-venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

bun-venit

Bun venit in comunitate!

nay

 

Incearca si posteaza in sectiunile dedicate si sa lasam acest topic doar pentru prezentare.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Ciurea Sorin

bun-venit:bun-venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Salutare @Ion Muntean si bun venit alaturi de noi! nay

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Cornel Mihailescu

Bun venit in comunitatea noastra @Ion Muntean hi
Vacante cat mai multe si mai minunate va dorim.:cu-rulota:  superok   nay

Distribuie această postare


Link către postare
Costica V.

:bun-venit:    bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Razvan Marinescu

:bun-venit:Bun venit alaturi de noi ! hi 

Distribuie această postare


Link către postare
Ion Muntean

Va multumesc la toti ptr. urarile de bun venit alaturi de voi.

Am fost incantat de promptitudinea cu care m-ati intampinat.

P.S. ptr. Dl. Viorel - fondator/administrator rog ingaduinta ptr. un "novice" care inca nu s-a familiarizat cu Forumul si topicurile lui.

Am crezut ca trebuie sa informez cu toate datele si istoricul de cand am devenit "rulotist" in topicul ptr. prezentare.

Multumesc anticipat ptr. intelegere.

 

Ion M.

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

Nu "te condamna" nimeni, vai de mine! Doar te-am atentionat biggrin

 

Si inca ceva, pe acest forum nu trebuie sa te adresezi nimanui cu "domnul", fiindca toti suntem colegi si toti suntem egali :)

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Sorin  Leitoiu

bun-venithinay

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan Ploiesteanu

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan Ionut

bun-venit  nay

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Adrian

Bun venit Ionuț,  ești un " veteran "cu rulota , sa ne povestești călătoriile tale.:bun-venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Alexandru Marin

Bun venit, rulotist mare si curajos, poate intr-o  zi vei conduce o caravana de rulote prin Europa,

Distribuie această postare


Link către postare
SebastienG

:bun-venit: to the :cu-rulota:

 

@Ion Muntean

 

Zic si eu bine ai venit

 

Totodata daca este posibil si daca cumva ai salvat locatiile din primul traseu caci sunt pe cale sa ma avant in aceasi aventura iar detaliile tale imi pot fi de mare folos

 

Astept oricand un mesaj privat cu orice detalii imi poti da in special locurile si adresele locatiilor de parcare (off-camping si/sau camping) sau poti sa postezi in topicul deschis de mine 'Grand European Tour" in felul acesta se pot bucura si altii de informatiile primite

 

Multumim si vacante placute

hi

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.