Cosmin B

Salutare

21 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare

Salutare

Cosmin B

Bine v-am gasit!

Nu am casuta pe roti inca, mi-as dori o autorulota dar strugurii sunt acri, probabil ma voi orienta in primavara la o rulota micuta 500-600 kg caci atat duce masina mea.

Din 2008 fac Turcia si Grecia numai in campinguri la cort propriu si rulote stationare inchiriate, din cand in cand si cate un "sauvage", de multe ori cu cate o barca constructie proprie in spate pe peridoc. N-as mai putea face vacantele la hotel ...

 

lynx_at_batis.jpg

Distribuie această postare


Link către postare

Radu Ionescu

bun-venit

500-600kg e foaaaarte putin pentru o rulota plina, gasesti putine si goale cu greutatea aia.

Dar daca Loganul meu trage decent o rulota cu MMA de 1000kg, de ce n-ar trage si "masinuta" ta ? :)

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Salutare @Cosmin B si bun venit alaturi de noi in aceasta comunitate! nay

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Ciurea Sorin

bun-venit Bun venit printre noi, vad ca ai un Fiat Doblo si daca are motor de 1.3 tot poti tracta o rulota de 1000kg , eu am la firma Opel combo care e identic cu Fiatul si mergem pe Șantiere cu o rulota de 1200kg dupa noi , asa ca pune-te pe treabă ! Ieșiri cat mai frumoase sa aveți !

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Vana Petre

bun-venit hi

Distribuie această postare


Link către postare
Gabriel.Gabriela

:bun-venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Cosmin B

Doblo-ul meu e 1, 4 benzina 76 CP ca asa au fost vremurile cand am luat-o; cu barca cu bagaje, estimez pe la 500 kg total remorcat, consumul mediu in vacante depaseste bine 11-12%, bine ca o si calc mai ales pe autostrada unde sta constant la 14-15%.

As vrea rulota MMP 500-600 kg bineinteles, cu putina moderatie nu sar prea tare de cifrele de consum. Sau iau pentru vacante un Passat 1.9 TDI de prin 2000, jumatate il amortizez din diferenta de cost al combustibilului numai in primul an :)

Multumesc pentru primirea cordiala!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

bun-venit

Bun venit alaturi de noi!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu
55 minute în urmă, Cosmin B a scris:

Doblo-ul meu e 1, 4 benzina 76 CP ca asa au fost vremurile cand am luat-o;... consumul mediu in vacante depaseste bine 11-12%, bine ca o si calc mai ales pe autostrada unde sta constant la 14-15%.

 

 

deci 1, 4 benzina /75 cp am si eu, cu rulota cu mp 615kg si mma 1000kg (bine, evit s-o incarc cu lucruri inutile si grele, deci estimez ca mai mult de 800kg nu are incarcata) si mergand pe autostrada constant cu 90-95 am avut consum 9, 3 l/100km. La munte, unde vitezele sunt mai mici, am scos consum 8, 5. De unde trag concluzia ca aerodinamica si viteza cresc consumul si nu greutatea.

Distribuie această postare


Link către postare
Cosmin B

Asa-i, peste 80 km/h creste consumul foarte mult, forta de rezistenta la inaintare crescand direct proportional cu v la puterea a doua. Cifrele alea ale mele sunt la viteze de autostrada!

 

Apreciez confirmarea ca se poate si cu masinile noastre! 

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

repet, se poate decent, nu performant. Urci serpentine abrupte la munte dar catinel, daca mai nimeresti si o masina de scoala in fata, cum am patit eu anul asta, care frana inainte de a a aborda panta ceea ce-mi taia de tot avantul, ajungi chiar sa folosesti si treapta  a-I-a. In rest, a II-a, a III-a. La campie e ok; pe autostrada daca mai mergi si in spatele unui TIR, abia mangai acceleratia ca sa mergi cu 90 iar consumul instantaneu scade dramatic pe la 5, 5-6

Distribuie această postare


Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun venit!hi Interesanta barcuta!

Distribuie această postare


Link către postare
Liviu Tataru

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

@Cosmin Bsi @Radu Ionescu, sunteți off-topic!

Va rog sa păstrati acest topic exclusiv pentru prezentare, despre consumul mașinii cu rulota sau fără, exista un topic separat Consum la mașina mea! :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ionescu

imi cer scuze, doar incurajam colegul si m-a luat valul superok

Distribuie această postare


Link către postare
Cosmin B

M-am facut si cu o rulota, un Swift Corniche 14/2 mai vechi dar in stare OK, are cam de toate, si la bani putini. Tragatorul e acum un Duster 1, 5 Dci 4x4.

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Te asteptam cu prezentarea rulotei si a masinii in sectiunile dedicate @Cosmin B...:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Bogdan Ionut

:default_bun_venit: sa le stapanesti sanatos pe :cu-rulota: acum :VACANTE LUNGI SI FRUMOASE:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Emil Vinteler

:default_bun_venit::cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.