Ursu Florin

Instalatie Spoturi

48 postări în acest subiect de discuţie despre Instalatie Spoturi

Instalatie Spoturi

Eusebiu Cretu

Eu am ales sa pastrez instalatia originala si suplimentar pentru OFF camping adaug banda led in profile.

 

20170117_2019011_zpstdyw1d7v.jpg

20170117_2019551_zpsyfzjhcnt.jpg

20170117_2042531_zpsii4hrswz.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin
în urmă cu 1 oră, AdrianRada a scris:

Daca bagi si 24v te complici. O banda led de 12v cu peste 14w pe metru e super buna pt ce ai nevoie.pretul e cam 8dolari pe aliexpress. Un variator pt ea e 7 dolari. Sau sunt spoturi led de 12 v. Un spot led de 12v 6w are cam 450 lumeni. Unul de 12w are cam 950 lumeni. Ca sa ai grad de comparatie un bec de 100w clasic are 1200 lumeni. Eu as alege in locul tau o sursa de 12v 20A si mi-as face tot iluminatul la 12 v. Spoturile de 6w consuma 0.5A .Daca iti iei o sursa de 20A (e cam 100ron una fara ventilator ce nu face zgomot)e suficient sa incarci si bateria atunci cand esti pe retea si sa ai si curent pt toate circuitele de 12v . Vezi sa iti iei sursa cu semireglabil pt tensiune si o setezi intre 13, 6 si 14V ca sa nu strici bateria cand esti pe retea. Iti recomand si un volt-ampermetru (60-80 ron unul ce rezista pana la 50A) cu afisaj digital ca sa monitorizezi in permanenta consumul si tensiunea de pe retea. Daca mai ai intrebari ne auzim la tel sau pe watsap 0766539895. 

 

DC 12V 24V RF Wireless Remote LED Single Color Dimmer Brightness Controller Switch Lamp For Spotlight /Recessed /Strip Light
http://s.aliexpress.com/AFJRrMfq
(from AliExpress Android) uite un variator cu telecomanda

DC 12V 24V RF Wireless Remote LED Single Color Dimmer Brightness Controller Switch Lamp For Spotlight /Recessed /Strip Light
http://s.aliexpress.com/AFJRrMfq
(from AliExpress Android) uite un variator cu telecomanda

Nu pot sa pun banda cu led pentru ca am gauri date pentru spoturi ( deci trebuie sa le acopar cu ceva ), bateria o incarca panoul electric pe care il am pus pe rulota. O sa raman cu aceste spoturi pe led cu alimentare la 220v sau o sa adopt ce a propus @Mihnea Stoenescu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@Daniel P&@AdrianRada: LED-urile se pot alimenta si in curent alternativ, la tensiunea prescrisa, bineinteles (LED-ul este el insusi dioda, ca atare redreseaza curentul alternativ). Toata problema este ca, in lipsa filtrarii, daca suntem foarte atenti, s-ar putea sa ne deranjeze efectul de palpaire (frecventa retelei CA).

@Ursu Florin:  Dupa ce setezi tensiunea de iesire a alimentatorului la 24V DC (maxim), ii conectezi  la spoturile LED pe care le ai. Intrarea (12V DC) o conectezi la instalatia de iluminat pe 12V DC a rulotei printr-un intrerupator pentru aprindere. Daca intrerupatorul exista, fireste, il vei folosi pe acesta (daca este montat pe instalatia de 220V AC, vei indeparta si izola firele urmand a-l integra pe instalatia de 12V DC).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@Mihnea Stoenescu ai folosit vreodata leduri in curent alternativ? Daca vorbim pur teoretic se poate. Practic..... s-ar putea sa nu iti placa cum merge

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

E adevarat @Mihnea Stoenescu ca se pot alimenta si la curent alternativ, dar se aprind si lumineaza undeva la 5-10 % din lumina normala...poate chiar mai putin ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 4 ore, AdrianRada a scris:

Daca bagi si 24v te complici. O banda led de 12v cu peste 14w pe metru e super buna pt ce ai nevoie.pretul e cam 8dolari pe aliexpress. Un variator pt ea e 7 dolari. Sau sunt spoturi led de 12 v. Un spot led de 12v 6w are cam 450 lumeni. Unul de 12w are cam 950 lumeni. Ca sa ai grad de comparatie un bec de 100w clasic are 1200 lumeni. Eu as alege in locul tau o sursa de 12v 20A si mi-as face tot iluminatul la 12 v. Spoturile de 6w consuma 0.5A .Daca iti iei o sursa de 20A (e cam 100ron una fara ventilator ce nu face zgomot)e suficient sa incarci si bateria atunci cand esti pe retea si sa ai si curent pt toate circuitele de 12v . Vezi sa iti iei sursa cu semireglabil pt tensiune si o setezi intre 13, 6 si 14V ca sa nu strici bateria cand esti pe retea. Iti recomand si un volt-ampermetru (60-80 ron unul ce rezista pana la 50A) cu afisaj digital ca sa monitorizezi in permanenta consumul si tensiunea de pe retea. Daca mai ai intrebari ne auzim la tel sau pe watsap 0766539895. 

 

DC 12V 24V RF Wireless Remote LED Single Color Dimmer Brightness Controller Switch Lamp For Spotlight /Recessed /Strip Light
model
(from AliExpress Android) uite un variator cu telecomanda

DC 12V 24V RF Wireless Remote LED Single Color Dimmer Brightness Controller Switch Lamp For Spotlight /Recessed /Strip Light
model
(from AliExpress Android) uite un variator cu telecomanda

 

@AdrianRada, ce ai pus acolo pe AliExpress, o parte o conectez la bateria si una la spoturi ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@Daniel P  pe langa asta tensiunea de strapungere inversa la o dioda led e de 3v . Ce se intampla cand tu ii dai in cap cu 12v . Iti zic eu : merge max 5 min si dupa nu se mai aprind si daca te uiti la leduri o sa vezi in punct negru cam prin centrul lor  :)))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Buna seara,

 

@Eusebiu C., nu te sfatuiesc sa folosesti banda dublu adeziva pentru fixarea profilelor cu led, banda isi pierde proprietatile la temperaturi scazute, si cum de cele mai multe ori temperatura interioara din rulota nu difera foarte mult de cea exterioara (in perioada cand nu utilizezi rulota), te vei trezi cu ledurile atarnad prin rulota.

 

Eu folosesc tuburi cu led ca cele de aici, cu diferenta ca cele folosite de mine sunt de 2W. Cu doua tuburi (2x2=4W=0.33A) este suficienta lumina incat sa poti sa bagi ata in ac :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Da, ai dreptate @AdrianRada, sunt un novice. Cu toate acestea, daca citeai cu atentie ce am postat, ai fi vazut ca deja anticipasem inconfortul (efectul strobo generat de frecventa retelei). Tin totusi sa prezint poza unui bec cu LED realizat de mine acum vreo... 17 ani (oare cu ce te "jucai" pe atunci ?) si care functioneaza neintrerupt in holul casei (are puterea de cca 1W si asigura vizibilitatea minima in aceasta incapere intunecoasa). Nu existau in comert si nu cred ca multa lume avea pe acasa asa ceva. Dispersorul este un capac de la un flacon de topping pt inghetata. Pentru anihilarea efectului strobo am legat 2 siruri a cate 14 LED-uri in antifaza, fiecare sir inseriat cu un rezistor astfel calculat pentru ca functionarea sa se situeze la un curent de cca 18mA. LED-urile sunt presate in radiatoare din aluminiu. Tot asa se poate proceda si in cazul folosirii benzilor cu LED-uri daca utilizam acest mod - in dublet (sa recunoastem, extrem, teoretic chiar, putem spune pt. o alimentare la 12V). Deci, daca vrei, se poate. Bineinteles ca mai indicat ar fi redresarea si filtrarea tensiunii alternative de 12V. Dar, mai este ceva. Avand in vedere ca in aceasta situatie vom obtine o tensiune mai mare (x 1, 41), adica aproape 17V DC, va trebui sa inseriem un rezistor calculat adecvat (functie de curentul nominal al ghirlandei, asa cum am aratat mai sus; spre ex.: daca este echipata cu 5050 curentul este de max.60mA, pt. 3528 este de max 20mA). S-ar putea ca rezistoarele benzii cu LED (la fiecare grupare de cate 3) sa nu asigure aceasta conditie si este bine sa fim prevazatori.

@Daniel P, cu parere de rau, trebuie sa te contrazic. Luminozitatea nu are aproape deloc de suferit. Adevarata problema este efectul strobo pe care l-am anticipat si in postarea anterioara.

Fotografie0253.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Mihnea Stoenescu, nu contest pregatirea ta in domeniu, eu sunt un amator si am vorbit din practica...hi

In fapt, la rulota mea aveam in partea din spate deasupra canapelelor o linie de vreo 30 becuri incandescente la 12 V, fixate sus de-a lungul geamurilor care produceau o lumina difuza, odihnitoare, buna de stat seara la TV cu o bere...biggrin

Asa ca, deoarece consumau foarte mult, am decis sa le inlocuiesc cu banda led 5630 si pe care am conectat-o la aceiasi sursa care alimenta linia de becuri incandescente...

Am actionat intrerupatorul si surpriza, nu s-au aprins...Sau mai bine zis, se vedea o mica luminita daca faceai intuneric in rulota si te uitai la ele cu atentie... nicidecum sa lumineze ceva...tamp

Abia tarziu, dupa ce am verificat si am citit pe sursa,  mi-am dat seama ca aceasta scotea 12V c.a. si nu curent continuu, cum gresit credeam eu...:ascratch:

Am demontat sursa, pe care am aruncat-o intr-un sertar si le-am legat apoi la instalatia de 12V a rulotei...Functioneaza perfect si azi...superok

De-asta am afirmat ca nu merge banda led la curent alternativ, in urma unui experiment din practica...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Parol, @Daniel P, daca vrei, pentru "audienta" forumului, intind imediat niste fire de la un traf, pun banda cu LED-uri si fac o poza (cu tot cu voltmetru !). Garantez, ce naiba ! Singura problema practica este efectul strobo despre care am scris. Ma apuc de facut reteaua... Fac si o poza cu alimentare la 12V CC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

@Mihnea Stoenescu deja tu vorbesti de scheme electrice cu diode si de legarea lor in traf de ca.  Eu am spus ca in bec led de 12v cc nu merge in CA  .  PS : Acum 17 ani nu faceam becuri led , insa in 99 am fost in clasa a 10 -a si la electronica aplicata (practica) am facut un bec led cu un traf de incarcator de 4, 5 v si leduri albe folosite la orgile de lumini de pe casetofoane , un fasung de la un bec, un balon pe care am facut un mulaj de gips si mai apoi in mulajul de gips am facut forma din fibra de sticla, si un cerc de plexic in care am bagat ledurile. Proiectul cred ca mai e si acum expus in laboratorul de electronica. De luminat, lumina foarte slab dar profesorul a intuit ca o sa fie lumina viitorului . Ideea mi-a venit de la celebrul buton fals de la dacia 1310 ce avea led albastru si rosu in el: i-am pus leduri albe si am vazut ca facea ceva lumina.  Intre timp m-am facut mare ,  mi-am ales alta profesie si am trecut la curenti mai seriosi dar mai experimentez cate o chestie low voltage. :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Iata si experimentul cu poze:

a)  In curent alternativ de 12V (luat de la traf). Se vede pe aparat - clapa alba de jos dr. actionata = tensiuni alternative indicate pe scala de sus. Prima si a 2-a poza (detaliu aparat).

b)  In curent continuu 12V (luat de la sursa). Se poate citi pe scala a 2-a a aparatului (sub oglinda). Pozele 3 si  4 (sursa de CC)

Concluziii: - Intensitatea luminoasa este aproape identica;

                 - la alimentarea in CA este evident efectul strobo (din pacate pozele nu sunt relevante in acest sens).

Fotografie0255.jpg

Fotografie0256.jpg

Fotografie0257.jpg

Fotografie0258.jpg

Adevarat, @AdrianRada, eu nu m-am referit la becurile (balon) comerciale cu LED de 12V. Nu posed si nici nu am posedat asa ceva pana acum fiindca nu am avut nevoie.  Probabil ca au in interior un alimentator in comutatie asemanator cu cele comerciale care functioneaza la 220V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Am avut si eu o tentativa sa incerc , dar nu am avut prin atelier un traf simplu de 12 si mi-a fost sila sa il scot pe ala din ups sau sa ma duc sa caut in magazia de fiare vechi :))

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Cristian Popa , mulțumesc pentru  sfat, le voi prinde atunci,  cu COLȚARE  dedicate acestor  profile. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
On Wednesday, January 18, 2017 at 9:05, AdrianRada a scris:

Daca bagi si 24v te complici. O banda led de 12v cu peste 14w pe metru e super buna pt ce ai nevoie.pretul e cam 8dolari pe aliexpress. Un variator pt ea e 7 dolari. Sau sunt spoturi led de 12 v. Un spot led de 12v 6w are cam 450 lumeni. Unul de 12w are cam 950 lumeni. Ca sa ai grad de comparatie un bec de 100w clasic are 1200 lumeni. Eu as alege in locul tau o sursa de 12v 20A si mi-as face tot iluminatul la 12 v. Spoturile de 6w consuma 0.5A .Daca iti iei o sursa de 20A (e cam 100ron una fara ventilator ce nu face zgomot)e suficient sa incarci si bateria atunci cand esti pe retea si sa ai si curent pt toate circuitele de 12v . Vezi sa iti iei sursa cu semireglabil pt tensiune si o setezi intre 13, 6 si 14V ca sa nu strici bateria cand esti pe retea. Iti recomand si un volt-ampermetru (60-80 ron unul ce rezista pana la 50A) cu afisaj digital ca sa monitorizezi in permanenta consumul si tensiunea de pe retea. Daca mai ai intrebari ne auzim la tel sau pe watsap 0766539895. 

 

DC 12V 24V RF Wireless Remote LED Single Color Dimmer Brightness Controller Switch Lamp For Spotlight /Recessed /Strip Light
model
(from AliExpress Android) uite un variator cu telecomanda

DC 12V 24V RF Wireless Remote LED Single Color Dimmer Brightness Controller Switch Lamp For Spotlight /Recessed /Strip Light
model
(from AliExpress Android) uite un variator cu telecomanda

Au venit jucariile

1484944036850.jpg

Ca si variator il recomand pe cel pe telecomanda si pe cel din dreapta lui.variaza orice tip de led pe 12 v

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@AdrianRada la ce ma ajuta ce mi-ai recomandat tu de pe ali? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Iti faceai probleme unde pui intrerupatorul. Cu asta ai rezolvat-o ca ai telecomanda

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Exact asa am si eu la rulota mea.superok ( luminile din , , salon " si din exterior. )
Si e super OK.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 4 ore, AdrianRada a scris:

Iti faceai probleme unde pui intrerupatorul. Cu asta ai rezolvat-o ca ai telecomanda

Transforma si din 12v in 24v?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Nu. mege si la 24 v dar ii trebuie sursa de 24

'RCNUN @ Step Up DC DC Converter 12 Volt to 24 Volt 20 Amps Boost Power Module 12V-24V 480W
http://s.aliexpress.com/JFNBnIje
(from AliExpress Android)

 

Asta transforma

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Unde gasesc sa cumpar niste spoturi cu led la 12v? Nu vreau doar becul, as vrea spotul cu totul biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.