Ramona Capraru

Bine v-am gasit!

16 postări în acest subiect de discuţie despre Bine v-am gasit!

Bine v-am gasit!

Ramona Capraru

Bine v-am gasit!

Suntem aspiranti rulotisti, o familie din 5 membrii: noi 2 si 3 copii (10, 5 si 3 ani).

De vreo 3 luni, seara de seara,  ne tot uitam pe site-urile de vanzari rulote, tot de 3 luni ne chinuiam sa vindem o Kia Magentis, si intr-un glorios final am reusit sa o vindem in foarte mare pierdere,  in acest weekend pe 1700eur... am mai pus 300eur, strangand buget de 2000eur.

Ne-am vandut Kia Magentis in special pt proiectul  aceasta, proiectul rulota (pt ca Kia Magentis nu era gandita de producator sa se poata monta carlig de remorcare, ne-au spus cei de la reprezentanta). Am cumparat intre timp si un Opel Zafira cu motor de 1.8, benzinar+ Gpl autorizat instalat (deci ar avea ceva putere de tractat, trecut doar pe benzina). Mai ales ca am vazut o rulota Hobby, ieri, pe un Logan :) Am mai si cumparat cu carllig de remorcare nou.... si dilema abia acum incepe: tot citind pe forumul vostru sfaturile incepatorului si cand a vazut cate sunt de facut pana poate sa stea linisitit in sezlong sa-si savureze berea, mai ca s-a speriat si se intreaba, oare nu mai bine isi ia un Bus :D Gen WW TRansportator adaptat... Asta abia acum dupa ce a tot citit muulte articole pe forumul dvs cate sunt de facut la campare si ce lung ii "drumul" pana la a sta linisit in scaunul pliabil cu berea rece in mana, mai ca se descurajeaza...  Si ca nu mai bine ne luam noi bus?! Sau nu mai bine luam noi auto-rulota?!

Eu, ca necunoscatoare, din ce am mai citit din postarile voastre, avand in vedere ca suntem cu 3 copii dupa noi, as zice ca tot rulota e varianta mai buna. Pt ca o putem lasa in camping si merge unde vrem sa vizitam. Sau, daca cumva o fi vreo urgenta cu vreunul din copii, sa ne putem misca altfel. Un bus, chiar el si adaptat (desi creste si bugetul considerabil si m-am saturat de cheltuieli de intretinere anuala, la Kia, de 4-5000lei anual), nu-mi lasa impresia unui confort deosebit...

Din experienta voastra, ce solutie din cele 3 ar fi mai recomandata...? Desi, daca proiectul rulota pica, anul asta nu mai putem lua nimic, pt ca bugetul e de doar 2000eur, pe moment si in imediata perioada. 

Poate e doar o temere de necunoscut :) Si poate ii trece.. si revine la proiectul rulota, indelung visat...

Am tot citit si postarea cu la ce sa ne uitam cand (si daca revine la decizia de a mai lua) o rulota, dar neavand pe cineva cu experienta intr-ale rulotelor cu noi... ma gandesc ca putem da chix si sa nu ”mirosim” vreun defect, fata de alt cunoscator. Si printre prieteni nu avem pe nimeni cunoscut.... Asa ca singura varainta la indemna este sa notam punctual postarea cu la ce trebuie sa fim atenti la achizitie si sa bifam punct cu punct...

 

Sper sa revin cu vesti bune, ca ne vom numara si noi printre rulotisti!

 

Aaa, poate gasesc pe forum si o sectiune dedicata vanzarilor, ia sa ma uit mai cu atentie!

 

Cu bine!

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare

Viorel C.

bun-venit

Bun in comunitatea noastra care de acum este si a voastra!

:sr:

 

Am inteles si vor intelege si colegii care sunt dorintele voastre, dar sa lasam acest topic doar pentru prezentare.

Despre achizitionare si multe alte indrumari,  te rog sa postezi in continuare in Sfaturi Achizitionare Rulota

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Eugen David

bun-venit   nay

Distribuie această postare


Link către postare
Ramona Capraru

Povestindu-i sotul mecanicului de dilema cu bus van vs autorulota vs rulota... il suna mecanicul pe sot sa-i spuna ca un prieten isi vinde de urgenta rulota sa faca rost de bani sa plece din tara, rulota cica in perfecta stare de fucntionare cu 1400eur. Si mai suntem si la 5km unii de altii si nu mai trebuie sa mergem la cucuietii din deal dupa una, cum tocmai planuiam sa mergem pana la Arad...! Vedem ce gaseste la fata locului si daca ii place din seara asta vom fi oficial rulotisti :)

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

Se pare ca ce am scris eu mai sus, am scris degeaba tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Ramona Capraru

scuzee, sterg daca este posibil :(

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

Nu se sterge nimic din acest forum, doar se cere mai multa atentie in postari.

Nimeni nu v-a cauta vreodata un sfat despre achizitionarea unei rulote in aceasta sectiune dedicata doar prezentarii.

 

Am creat suficiente sectiuni pentru toate subiectele care pot fi accesate de utilizatori sau vizitatori, pentru o mai buna si simpla cautare.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Bun venit alaturi de noi @ramona capraru si mult succes la achizitionarea rulotei mult visate! nay

Despre celelalte dileme, intrebari, neclaritati, te putem ajuta cu raspunsuri in topicurile respective dedicate fiecarui subiect.../.;

Sar, mana si bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Razvan Marinescu

bun-venitBun venit alaturi de noi !

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Adiciordas

:bun-venit::cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Liviu Tataru

bun-venit

Distribuie această postare


Link către postare
Andrei Urucu

Bine ai venit alaturi de noi @ramona capraru ! In legatura cu dilema voastra, ti-as recomanda sa nu mergeti singuri sa vedeti rulota. Contactati un coleg din apropiere si poate va ajuta sa vada impreuna cu voi rulota. O parere in plus va poate salva de o cheltuiala inutila! Bafta multa! 

Distribuie această postare


Link către postare
Ciurea Sorin

bun-venit:bun-venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Marian Popa

Bun venit alaturi de noi ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel Niculae

bun-venitși mult succes în achiziționarea rulotei 

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.