Ursu Florin

Compartimentare ( prin rulota )

11 postări în acest subiect de discuţie despre Compartimentare ( prin rulota )

Compartimentare ( prin rulota )

Ursu Florin

Buna ziua, deoarece sunt pasionat de pescuit ma intereseaza sa fac un loc unde sa imi pun trusele e pescuit ( alarme, swingeri, trusa, etc ), ma gandeam sa fac niste compartimentari in locul liber de sub coltar, m-am gandit sa le fac din pal sau un placaj mai subtire, gen cum este capacul care vine la coltar.

Ma intereseaza sa fac ceva si in dulapul de jos de la bucatarie, pentru a sta vasele cat mai fixe sa nu se plimbe prin dulapuri in timpul mersului. Ce imi recomandati pentru acest lucru ?

La fel din pal sau placaj doresc sa fac o cutie pentru baterie, pe care sa o montez in portbagajul din fata.

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciurea Sorin

Salut Florin , sa ști cu cat pui pe rulota kg in plus proporțional creste consumul de carburant consumat, asa mai bine le așezi in spațiu, de sub dulap fără sa mai faci cutie sau daca tot vrei sa depozitezi pune in cutie de carton e mai ușor si nu se împraștie.Spor la treaba si ieșiri faine cu rulota ! Eu personal vesela o am pusă intr-o cutie de carton cu prosoape între ele sa nu se spargă la drumurile Off +gropile din asfalt .

Modificat de Ciurea Sorin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Atat as vrea sa fac, sa zic ca adaug 10 kg :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

La rulota tot timpul vrei sa mai faci ceva , e virus, mai vezi la un coleg una, mai citești pe forum alta , dar este alegerea ta .Spor !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Incearca pe cat posibil sa reduci greutatea rulotei.../.;

Toti avem tendinta sa mai mesterim si sa adaugam cate ceva, sa depozitam in rulota obiecte pe care nu le folosim in ideea ca poate ne trebuie candva si cand tragi linie, constati ca a crescut MMA-ul cu 2-300 Kg....Nu e bine nici pentru masina, nici pentru rulota...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Astazi m-am apucat de mesterit, aveam prin curte niste OSB, am inceput sa masor, sa tai sa , slefuiesc. Intr-un dulap am compartimentat 2 rafturi, in raftul de jos am facut compartimente pentru vesela ( farfurii, castroane, oala, tigaie, etc ), mai sus am facut suport pentru niste cutii ( zahar, faina, malai, etc.). In lada coltarului am facut un compartiment unde sa imi pun trusele de pescuit ( alarme, swingere, trusa, geanta cu momeli, picheti, etc )

Bucatile de OSB, pe care o sa le folosesc au 5.9 kg cantarite ( cred ca e rezonabil ) , maine o sa le vopsesc cu vopsea gri la fel ca interiorul rulotei. Am gandit o prindere fara suruburi fara gauri date in rulota, etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

De ce nu folosesti, in spatiul de sub canapele, plase ca acelea care se folosesc si in portbagaj la masina, sa nu-ti fuga toate sculele si scapi si de munca si de greutatea suplimentara .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Buna idee, dar nu sunt scumpe acelele plase ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Gasesti pe ebay la chinezi cu free sipping la bani putini. Sau la dragon in Bucuresti 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Atasez poze cu "lucrarea", sunt foarte multumit de ce am realizat chiar daca nu arata foarte bine.

 

13639971_1154191624651091_629252299_o.jpg

13663581_1154191587984428_1167120671_o.jpg

13835975_1154191454651108_1155874828_o.jpg

13838244_1154191427984444_1127502251_o.jpg

13840622_1154191504651103_1440195922_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Recomand niste cutii de plastic pliabile. Dupa ce le golesti le poti plia si nu iti mai ocupa spatiu. Am avut si eu cutii de carton dar stiti pe la munte cum e, umezeala...si apoi se uda si trebuie sa le arunci. Asa cu astea de plastic sunt si usoare si poti sa le pui si pe sub rulota sa stea unele-altele la rece si daca se murdaresc le stergi cu o carpa sau servetel si gata treaba.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.