Achim

Decodor satelit integrat in televizor

6 postări în acest subiect de discuţie despre Decodor satelit integrat in televizor

Decodor satelit integrat in televizor

Achim

Vreau sa deschid o discutie despre acea cutie oribila, mare si mai mult goala in interior, care se numeste decodor satelit.

Nu i-am gasit niciodata un loc rezonabil in rulota, pe langa televizor. Tot timpul o gasesc deplasata de pe locul ei, dupa o plimbare si in general mi se pare ca are tehnologia si dimensiunile unui radio pe lampi.

Partea "buna" este ca am imprumutat decodorul unui prieten care mi l-a inapoiat deformat si evident stricat.

In consecinta, studiind problema decodoarelor pentru satelit am descoperit ca exista decodoare integrate in televizor, mai ales pe piata germana. Sistemul se cheama DVB-S2. Pentru a vedea programele pe satelit, mai este nevoie de un adaptor ce se introduce intr-o fanta a televizorului si cardul  abonatului.

Asta e tot ce am aflat pana acum si apelez la voi pentru informatii mai amanuntite. Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciurea Sorin

Salut Achim,

am citit si eu topicul lansat de colegi despre decodare incorporate daca-l cauți pe forum este de citit 3, 4 pagini, dar eu o sa revin mai tarziu cu poze de la camperul meu cu un CAM ce l-am cumpărat de la un reprezentant focus ca sa ști ce sa cauți.

Mentionez ca eu am antena automata cu decodorul incorporat si nu a trebuit decât sa bag CAM-ul cu cartela focus si sa fac setările de sateli-Thor, in rest antena face tot si merge super .

Am impresia ca la unele televizoare este nevoie de adaptor de CAM dar asta trebuie vazut in funcție de tv.

O sa revin cu poze mai tarziu !

Toate cele bune !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Salut @Achim

Eu am cumparat tv asta  Gelhard GTV1920X LED Fernseher 19 Zoll 48 cm, TV mit DVB-S /S2, DVB-T, DVB-C, USB, 230V +12Volt,   din Germania de pe Amazon din cate am inteles ca trebuie si un Cam Conax care-l gasesti tot pe net.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Multumesc pentru raspunsuri. Sunt curios @Ciurea Sorin daca mai exista problema "imperecherii" cartelei cu acest adaptor CAM? Un reprezentant Focus Sat mi-a spus ca nu mai exista aceasta problema de compatibilitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Buna Achim, cum am promis ca am sa revin cu poze iata ce am eu pe camper

sat.jpgsat1.jpgsat2.jpg

eu am satul cu doua camuri unul este conaxul cu cardul de Focus si merge super si mai am un cam pentru HD+uri preplatite  care nu l+am folosit decat pe cartela de italia.

Toate cele bune si sper sa ne intalnim pri locuri frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Revin pe subiectul asta, ca nu am inteles prea bine.

Daca puteti sa-mi precizati care ar fi CAM-ul necesar pentru a functiona cu cartela de la Focus Sat? Banuiesc ca sunt diferite caracteristici. Dupa cum spune @Ciurea Sorin, pentru HD-uri ar fi ceva separat.

Ce adaptor sa caut?

Incerc sa ies din bezna...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.