Alexandru Marin

Santa Fe apa sub pres fata pasager

6 postări în acest subiect de discuţie despre Santa Fe apa sub pres fata pasager

Santa Fe apa sub pres fata pasager

Alexandru Marin

Am observat recent la masina mea  Santa Fe din 2007, ca sub presul fata pasager se aduna apa, initial am crezut ca e condens, dar se pare ca nu e asa.Pentru ca nu am reusit sa gasesesc un meserias liber am facut eu cateva incercari si am constatat  cand torn apa pe la grila ( in jurul stergatoarelor)

ajunge apa sub pres, ..stie cineva cum demontez grila sa pot ajunge  sa vad ce e infundat, ..? 

 

Modificat de Alexandru Marin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Inainte de a demonta grila, cauta si gaseste acele bucati de furtun sau plastic care dirijeaza scurgerea apei de pe caroserie. Trebuie sa se afle in zona habitaclu motor, sau sub carenajele de la roti.

De regula acestea se astupa cu frunze si apa nu mai se scurge.

 

Nu cunosc indeaproape acest model, dar in majoritatea cazurillor, aceasta este cauza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Salut, desfunda canalele respective si nu vei mai avea probleme. Eu am modelul vechi de Santa Fe, si daca il parchezi sub copaci sau vine vreo furtuna, te umple de respect, se infunda tot. Vezi ca si condesul de la AC tot pe scurgerea respectiva se duce, si iese pe undeva pe langa compartimentul motor. 

 

Modificat de Mihai D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salut! Aceiasi problema am intampinat si eu la Tucson! N-am gasit apa multa, in schimb s-a schimbat mirosul in habitclu in urma unui drum de multi km pe ploaie!

Banuiam ca apa infiltrata in interior ar fi cauza dar n-am avut inca la-ndemana  timpul necesar sa elimin cauza, dar cat de repede trebuie s-o elimin, nu de alta dar miroase tare greu in interior pana ce se usuca!

Bunaoara dupa drumul la Vatra Dornei a trebuit sa "umplu" masina cu deodorante spre a elimina mirosul greu! Cand s-a uscat mocheta a disparut!

Chiar vorbisem la Herculane cu colegul @Alexandru Marin referitor acestui subiect dar nu elucidasem cauza! Vremea a fost excelenta si n-am gasit timpul necesar a ne ocupa si de masini!

Numai de bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, voi încerca , am găsit totusi un meseriasi care a verificat si mi-a spus ca scurgerea condens nu e înfundată, nu am mai spălat masina , nu a plouat si totuși se umezește sub preș, cred ca de la clima apar problemele, ..vara asta am completat cu freon la un atelier in Timisoara, coincidenteta sau nu după acest lucru am observat apa sub preș..masina o parchez in fata casei sub niște tei bătrâni, poate floarea de tei a înfundat locurile de scurgere,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Apropo, am demontat grila, verificat, curatat dar nu pre-am avut ce, fiindca nu era nimic murdarie, blocaje ale scurgarilor, totul ok, prea sunt mici orificiile la grila pentru a intra mizerie!

Alta este cauza, poate de la clima, ori cine stie?

Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.