Ursu Florin

Sfat Achizitie Rulota

35 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat Achizitie Rulota

Sfat Achizitie Rulota

Ursu Florin

Buna seara, de curand m-am hotarat sa cumpar o rulota, ca buget este undeva pana in 2000 euro ( nu imi permit sa dau mai mult cu toate ca as vrea ). De cateva zile tot stau si urmaresc internetul unde am si gasit o rulota de care m-am indragostit. Ca masina de tras am un FORD FOCUS 2008 1.6 TDCI 109cp. Doresc o rulota pentru 2-3 persoane, care sa fie curata si care sa asigure un minim de confort:

-baie ( cu dus si wc )
-aragaz
-incalzire
-frigider
- bazin de apa
- cort daca se poate
etc
Ce am gasit este un model de la Compass : Vand rulota Compass

si 2 Bayerland

Vand Rulota Bayerland 380 1990 si Vand rulota Beyerland vitesse 350/2

As prefera sa o cumpar din Olanda deoarece la jumatea lunii iulie am drum acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Daca doresti sa cumperi din Olanda avand drum acolo, suna-ma si te ajut cu orice informatie doresti,  sau chiar si adrese unde sa cauti.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Multumesc mult pentru ajutorul pe care sunteti dispus sa il oferiti!

 Despre anunturile pe care le-am pus mai sus ce parere aveti ?

Din cate informatii am reusit sa retin rulotele Compass sunt englezesti, se gasesc si prin Olanda?

Ce parere aveti despre rulotele Compass? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

In primul rand trebuie sa retii ca formula de adresare pe forum este la persoana intai, lucru specificat si in Regulament

 

Modele de rulote englezesti se gasesc si prin Olanda, bineinteles modelul cu usa pe dreapta, nu pe stanga, iar parerea mea este una chiar buna.

Insa totul depinde de anul fabricarii si de cum a fost intretinuta.

 

Despre Beyerland pot scrie ca sunt la preturi destul de mici cele cu un spatiu, asemanatoare cu modelele afisate de catre tine anterior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu am nevoie de ceva mai mare :) Am 22 ani, sunt eu cu prietena mea, si sa zic inca un prieten 2. Ma intereseaza o rulota micuta, curata, tind catre un Compass, imi place mult modelul, ca an ma orientez undeva 1990-1992 ( daca ma incadrez in buget ).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sa nu uiti sa iei in calcul si MMA-ul rulotei (masa maxim admisa).

Cu ce masina vei trage rulota?

Daca-i faceai o prezentare in subforumul Despre masina mea, nu te mai intrebam biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Mașina este un Ford Focus 2 2008 1.6 Tdci 109 ca. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Scuze ca nu am observat, mai ales ca ai postat la inceputul topicului.

Este ok pentru a trage un astfel de model de rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am vorbit la telefon cu proprietarul rulotei Compas cu care am pus anunț mai sus. A zis ca mi-o poate lasa la 1600 euro. Credeți ca este un preț ok pentru ea? La ce probleme ma pot aștepta de la o astfel de rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pretul este bun, numai ca si rulota sa fie buna biggrin

Verifica la interior pe langa geamuri daca nu cumva este putred.

Urmareste si podeaua, in dreptul picioarelor de sprijin.

Sa nu fi incantat de ce zice vanzatorul fiindca el este interesat sa vanda.

Cel mai bine este sa ai un detinator de rulota cu tine care sa stie unde sa se uite.

Pe forum sunt destui colegi din Bucuresti care te pot ajuta sa o vedeti impreuna. Totul este sa-i contactezi.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Din poze am vazut ca rulota Compass in baie langa WC are peretele desprins parca si nu vad masa in poze. Exista posibiliatea sa vina fara masa din fabrica?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Este si nu este posibil.

Din cate cunosc, multe dintre rulotele aduse din Anglia nu detin masa de interior.

Dar exista unele care au si cate doua mese.

Nu-ti ramane decat sa suni proprietarul si sa-l intrebi.

 

Referitor la acea desprindere, de ce crezi ca scade din pret?!!

Mie unul, mi-ar da de gandit biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Mi se pare normal totuși sa existe și o urma de negociere. O sa îl sun și o sa îl întreb și de acel " defect ". Am luat legătura și cu un coleg de pe forum din București, aștept sa îmi răspundă la mesaj.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am discutat cu proprietarul rulotei, a zis ca rulota asa a cumparat-o din Anglia fără masa și cu acel defect la baie. După spusele lui e doar dezlipit partea de sus și sub ea nu ar fi nimic moale sau putrezit/mucegăite  ( asta rămâne de văzut la fata locului ). I-am dat un mesaj domnului @Daniel-P poate ma ajuta dansul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Scuze de întârzierea răspunsului, am avut multă treaba azi...Te pot ajuta daca sunt liber, vezi PM... nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am mai cerut niste poze de la proprietar in care se vede mai bine defectul :ascratch:

2b35ba16-138a-4a57-b54d-b12102d94455.jpg

7c7c9d42-c951-40d4-b64b-69a8f8d4f443.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am fost astăzi la București, cu ajutorul lui @Paraschiv Adrian care a fost cu mine și am văzut 2 rulote, un om deosebit care mi-a deschis ochii. Fugiți de rulota Compass de la București cu care am pus link mai sus, este coapta toată.  După discuțiile pe care le-am avut cu colegii de pe forum am hotărât ca o sa cumpăr din Olanda. Ii mulțumesc și lui @Viorel pentru timpul acordat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Cu placere Florin ! Ma bucur ca am putut sa te ajut cu un sfat... Nu puteam sa te las sa "faci" o greseala pe care cu siguranta in timp o remarcai si tu. Orice coleg din orice loc al tari trebuie ajutat (macar cu un sfat ) , pentru  ca sunt colegi , de la care am invatat si eu cate un pic de la fiecare, si poate mai mult de la Viorel sa ajutam.. Seare buna viitor posesor de rulota.superok

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Mulțumesc mult, cu siguranță pana la sfârșitul lunii o sa fiu posesor de rulota. 

P.S: Ne vedem sâmbătă seara nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ma bucur ca ai fost si vazand-o ti-ai luat o piatra de pe inima...In general rulotele englezesti, mai ales modelele vechi, au astfel de probleme...tamp

Mergi in Olanda cu @Viorel si cu siguranta gasesti ceva care sa te multumeasca si sa se incadreze in bugetul tau...Bafta! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ce părere aveți despre rulote le Beyerland cele mai mici aprox. 4m? Îmi plac ca model :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Beyerland e modelul de rulota care imi place cel mai mult, dar pana acum n-am avut sansa sa-mi achizitionez una...

Poate va fi urmatoarea, cine stie.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Ursu Florin, modelele de rulote Beyerland sunt modele reusite, atentie insa ca multe dintre ele nu detin sistem de incalzire.

Din punctul meu de vedere sunt lucrate bine, au greutati relativ usoare si se incadreaza perfect alaturi de Focusul tau.

 

Contacteaza-ma in momentul cand doresti sa pleci in Olanda si te voi ajuta cu adrese si informatiile necesare referitoare la cumparare si bineinteles la deplasarea cu rulota in spate. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Are un prieten, Beyerland 380, e ca lumea. Nu are incalzire, rulota a luat-o cu o sobita mobila. Se poate monta insa o truma, loc este.

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am gasit pe un site in Olanda o Rulota care imi place foarte mult, mi se pare si pretul foarte ok. Ceva de genul imi doresc ca model. Nu stiu daca aceasta are sau nu incalzire :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.