Dani

Parchet | Linoleum | Mocheta

50 postări în acest subiect de discuţie despre Parchet | Linoleum | Mocheta

Parchet | Linoleum | Mocheta

Dani

 Dorim schimbarea mochetei de pe podea deoarece se curata relativ greu si retine mult praf dorim un sfat: parchet sau linoleum.

Parchetul este mai estetic dar mai sensibil la apa si umezeala.

Linoleumul este mai ok parerea mea dar mi-e frica sa nu apuce pe undeva umezeala sub el. Voi ce recomandati? Se pune si sub paturi de obicei, pe sub boiler si instalatii deoarece locul nu permite.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Sub mocheta din rulota nu ai linoleu? Oricare din solutiile propuse de tine sunt ok atata timp cat le lipesti pe intreaga lor suprafata de podeaua rulotei astfel incat orice strop de apa patruns sub ele sa nu se plimbe in voie. Parchetul mai rigidizeaza podeaua dar si ingreuneaza rulota.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani

Sub mocheta e doar tego. Sa punem si sub paturi tinand cont ca parchet oricum nu incape sub boiler?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

După reparație am pus parchet. Este estetic si lăsa placajul podelei sa respire. Eu nu am tego pe podea, am un placaj de 8 mm. si sub linoleum am găsit un putregai crunt. De asemenea tine in rulota un dezumidificator. Țin rulota in garaj si tot rămân surprins de cata umezeala strânge. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

dani, trebuia sa fie un linoleu, peste placaj. Probabil ca la un moment dat s-a umblat si s-a pus tego. Normal ar fi sa pui la fel pe toata suprafata ca sa nu fie diferente de temperatura si sa apara umezeala (condens).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

La mine rulota (Elddis) nu are linoleum dar nici podeaua nu este goala. Este acoperita total cu o folie din plastic mai gros (culoare gris-bleu) si rezistent peste care este pusa mocheta numai in zonele vizibile , de trafic.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@daniEu in rulota am linoleum, bun pana aici.

Peste el am pus mocheta ce imita gazonul luata de la Dedeman , pe care am decupat-o dupa forma camerei.

Avantaje..nu este din plastic dur, e ceva maleabil  pufos, des la textura , l-am pus din doua bucati { nu se putea altfel } .

- in firele lui ramane mizeria adunata de pe jos , care poate fi inlaturata ori prin scuturare, aspirare sau la spalatorie cu furtunul .

culori aveau rosu inchis si verde. Eu personal sunt multumit,

O mocheta se intretine mai greu , eu am luat 1m latime ....de mentionat ca valul de material are 4m lungime si a costat 70 lei.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut

@dani până la urmă ce soluție ai ales? Mocheta, parchet sau linoleum?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Va salut, deoarece am schimbat mocheta la birou si din cea pe care am cumparat-o a ramas o bucata generoasa, as vrea sa pun mocheta si in rulota :) Mocheta o voi decupa dupa forma mobilei si va fi dintr-o bucata. Cu ce pot sa lipesc mocheta in caz de o sa ma razgandesc sa nu stric linoleumul ? Cu banda dubla adeziva ? 

Nu vreau pareri pro sau contra ( ca nu pune mocheta ca se murdareste, etc. Nu se va murdari pentru ca nu se intra incaltat in rulota :) )

Multumesc! :) 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

N-o lipesti cu nimic...

O decupezi dupa forma mobilierului si nu va fugi nicaieri...Numai ca trebuie festonata pe margine, altfel se cam destrama in timp, .. :ascratch:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

O festonez nu e problema :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Nu este neaparat nevoie de festonare. Va fi chiar daunatoare in locurile intortocheate, unghiulare fiindca se va altera forma (se va ridica, se vor rotunji unghiurile). In general, mochetele uzuale din zilele noastre nu se destrama foarte usor. Se poate stabiliza cu prenadez (aplicat cu pensula, spre baza, la nivelul suportului). Daca este destul de groasa (peste 6 mm) si decupata cu acuratete pe contur va sta fara sa fie lipita. Daca este ceva subtire (2-3 mm), trebuie lipita fiindca nu-si va pastra forma si se va cuta.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Este o mocheta de 8 sau 10mm pentru trafic intens :) Trebuie sa ma uit exact de cati mm este, dar cred ca este de 8 :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicolae

Nu e bine să lipesti mocheta;chiar dacă nu intri încălțat tot se mai adună praf, poate mai versi o ceasca de cafea si va trebui s-o speli.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Nici eu nu am lipit mocheta , tocmai din acesta cauza, mai scap ceva , mai scutur ceva....deasteabiggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Este groasa mocheta.  Se va aseza foarte bine. Daca o festonezi, va iesi ceva hidos si nu se va mai potrivi bine. Incearca (macar pe o portiune, de proba) sa stabilizezi tesatura cu prenadez, contra destramarii, Cred ca m-am facut bine inteles: stabilizarea tesaturii mochetei prin pensulare pe margini cu prenadez NU inseamna ca aceasta sa fie lipita cu prenadez pe podeaua rulotei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Sau se mai poate arde cu un pistol de lipit sau chiar cu o bricheta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

isor

Eu am optat pentru mocheta, m-am saturat de linoleum!tamp Nu din alta cauza dar este rece la picioare, desii eu "am reabilitat"termic suplimentar podul rulotei!

Ca urmare a faptului ca am cumparat mocheta acum ceva vreme ieri m-am apucat de treaba!

Mocheta are grosime de 10 mm si este termoizolanta!

Sub linoleum am placat inainte cu polistiren higroscopic de 3 mm, ce este foarte flexibil!

Mocheta aseara am montat-o doar de proba, nu "i-am aranjat" inca marginile!

Sta destul de bine, foarte putin mai trebuie sa ajustez "pe ici pe colo"! Am cam taiat cu teama, dar masuratoarea s-a dovedit a fi destul de buna! superok

Chiar m-am simtit bine doar in ciorapi, fara "papucei"!

Daca inainte mai "scapam" si incaltat in rulota, acum s-a terminat! 

Merita "toti banii"! 

 

16521788_1286408028078913_213643326_n.jpg

16465980_1285157384870644_841300215_o.jpg

16443705_1285051601547889_1438302952_n.jpg

16507718_1285157084870674_1521349621_n.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Frumos @Eugen David, felicitari! :clapping:

Mocheta din Dedeman? Daca nu ma insel, parca am vazut acolo acest model...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Multumesc!  @Daniel P  nay

Da, de la Dedeman!

 

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Scuze, polistirenul este cu absortie redusa de apa

20170203_144449.jpg

Modificat de Eugen David
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
On 01.02.2017 at 18:04, Levi N a scris:

Sau se mai poate arde cu un pistol de lipit sau chiar cu o bricheta.

Daca este sintetica, da, merge perfect !

   Felicitari pentru lucrare @Eugen David ! Frumoasa, buna si utila ! O astfel de mocheta se spala usor (la o adica...)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am achizitionat si eu astazi o alta mocheta pentru ca cea pe care am pus-o in birou si din care care mi-a ramas o bucata destul de mare nu imi placea cum se asorta cu interiorul rulotei :) 

Marti o sa o montez, am chemat unu din baietii ce mi-au montat mocheta la birou pentru a o taia exact cum trebuie ( ma costa un pachet de tigari ). Mocheta pe care am cumparat-o este un gri, destul de deschisa, dar tinand cont ca nu intram incalcati in rulota nu cred ca va fi o problema cu murdaria :) 

received_1395001603903424.thumb.jpeg.a196879b4a6cff69928f380cda779593.jpeg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.