Dani

Parchet | Linoleum | Mocheta

50 postări în acest subiect de discuţie despre Parchet | Linoleum | Mocheta

Parchet | Linoleum | Mocheta

Ursu Florin

Salutare :) Am zis sa revin la acest topic în care nu s-a mai postat de vreo 2 ani. 

Mi-a ajuns rășina pentru podea din Anglia pe care vreau sa o injectez mâine :)

Doresc și montarea unei folii de incalzire la 12v, soției ii este rece la picioare iarna și ma gândesc ca în curând se va naște cel mic iar peste un an va mai sta pe jos prin rulota. 

Doresc după injectarea rășini în podea sa pun folia de încălzire și peste ( pe zona care se vede) sa pun linoleum nou ( am sunat la cei care vând folia și au zis ca se poate pune peste linoleum fără nici un fel de problema pentru ca se încălzește la 30-40 grade). 

Cum decupez linoleum-ul sa nu se vadă urat? 

Îmi recomandați bucata întreaga sau linoleum tip dale ( ca foile de parchet laminat)? 

Mulțumesc! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

@Ursu Florin Nu mai pui mocheta?

Eu as vrea sa pun mocheta in camper. Tot așa am avut și în rulota și a fost foarte bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Adam Adrian am avut mocheta doar în Dethleffs, era de fabrica din 3 bucăți. În Beyerland nu am mai apucat sa o pun, am vândut rulota. Vara nu am folosit mocheta nici în Dethleffs :)

Prefer linoleum și pentru iarna folia de încălzire 😁

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Aproape am terminat! Sub mocheta este un strat suport care da o senzatie super atunci cand calci pe ea. Banuiesc tousi ca nu e alegerea cea mai indicata daca vrei sa pui incalzire in pardoseala.

a4f4ed52-533f-4ac3-9ac4-c63b75163e30.thumb.jpeg.b73705763ae26c27736ea31e523d3a0f.jpeg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

M-am gândit sa îmi fac inițial în sablon din izolație pentru parchet ( polistiren 3mm). Piesele din sablon sa le lipesc intre ele cu banda de hârtie și sa scot exact forma de care am nevoie pentru a decupa linoleum ul. 

Este și un video pe YouTube doar ca tipul face șablonul din ceva hârtie. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Ingenios. Prietenul care imi monteaza mocheta a masurat ( de cateva ori :) ) in rulota apoi a taiat mocheta dupa masuratori.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Gabriel I eu pot sa masor de 100000 ori :default_109:, fără sablon sunt sigur ca nu fac treaba. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Pana la urma sotia doreste mocheta. Am decopertat linoleumul vechi, o sa pun un strat de polistiren extrudat de 3mm peste care vin cu folia de incalzire pardoseala, peste care vin cu mocheta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Este mai cald, mai placut, sí mai frumos o mocheta bine ales. Trebuie sa aveti grija ca sa nu se  murdareasca ín rest dupa parerea mea e mai ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Fejer Antal noi nu întram niciodată încălțați în rulota. Am pe cineva care este montator de mocheta și pentru câteva beri o taie și o pune cum trebuie.

La cât costa o mocheta o schimb la 6 luni :default_big_grin: w

Am zis ca mocheta o lipesc doar cu niște banda dubla adeziva pe unele margini sa o pot scoate ușor. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

@Ursu Florin Eu o prind cu capsatorul pe margini.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am terminat cu mocheta. A venit un cunoscut care e montator de mocheta, a costat un pachet de țigări.

Am lipit mocheta perimetral cu o banda dubla adeziva cu inserție de fibra de sticla. 

Urmează sa fac și huse noi pentru banchete culoarea mochete. 

IMG_20200510_132546.jpg

IMG_20200510_132258.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Poate, daca alegi alta culoare, alungi monotonia. 😉

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Gabriel I la ce sa aleg alta culoare?

La banchete? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Da, la husele pt banchete.

Dar zic si eu, nu e obligatoriu. :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Rulota asta o am de 6 luni, deci nici vorba de monotonie. 

O sa le fac un vișiniu. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
La 05.05.2020 la 23:35, Gabriel I a scris:

Ingenios. Prietenul care imi monteaza mocheta a masurat ( de cateva ori :) ) in rulota apoi a taiat mocheta dupa masuratori.

 

La mine a întins-o cât a putut peste pat mobila și a tăiat mocheta pe loc. A ieșit de zici ca e pusa de fabrica :default_109:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai
La 11.05.2020 la 21:44, Ursu Florin a scris:

La mine a întins-o cât a putut peste pat mobila și a tăiat mocheta pe loc. A ieșit de zici ca e pusa de fabrica :default_109:

Salut @Ursu Florin

Desi am vazut ca te-ai apucat de un alt proiect insist sa te intreb ce folie de incalzire ai folosit sub mocheta ? De unde se poate cumpara ? Ce pret ?

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Adrian Mihai 

 

13 minute în urmă, Adrian Mihai a scris:

..... insist sa te intreb ce folie de incalzire ai folosit sub mocheta ?

De unde se poate cumpara ?

Ce pret ?

 Poate te ajuta asa ceva.

... un simplu "search" si, gaseai raspunsul. :)

20191213_124834.jpg

 

Mai multe detalii, gasesti p'aici!

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

@Ursu Florinse pare ca cel care a folosit anterior tie (de la care te-ai inspirat) a avut ceva probleme si nu sunt convins 100% ca este cea mai buna solutie dar nici nu stiu alta.

 

intentionez sa ies si cand noaptea vor fi 0 grade dar in acelasi timp nu vreau sa risc vreo dauna la rulota (este noua si pierd garantia) . probabil voi opta pt o mocheta groasa din fibra naturala sau chiar clasicele mitane (blana de oaie) doar pt iesiri iarna. 

 

caut acum un izolator pe care sa il atasez temporar (tot pe perioada iernii) de peretii interiori ai rulotei pt ca in zona paturilor supraetajate atingi direct peretele rulotei si iarna este foarte rece. am gasit asa ceva la Dedeman : https://www.dedeman.ro/ro/substrat-din-polistiren-extrudat-pentru-laminat-3-in-1-arbiton-secura-extra-aquastop-smart-3-mm-cu-bariera-de-vapori-5-1-x-1-18-m/p/4018715 si poate pe partea ramasa pe interior lipesc un tapet textil.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 5 ore, Adrian Mihai a scris:

intentionez sa ies si cand noaptea vor fi 0 grade dar in acelasi timp nu vreau sa risc vreo dauna la rulota (este noua si pierd garantia) 

 

Păi la astfel de ieșiri cu 0 grade noaptea e parfum și nu inteleg de ce îți faci atâtea probleme, cu folie de incălzire in pardoseală, blană de oaie, etc...

Eu și mai multi prieteni la fel de nebuni, am petrecut un revelion cu rulota la -25 °C. :default_109:

A fost atât de ger, incât după ce am ciocnit șampania, a inghețat instantaneu în câteva secunde, după ce am pus paharele și sticla pe o buturugă afară. :default_doh:

Nu-ti recomand să iei parte la astfel de aventuri extreme, dar la nopți cu 0 grade noaptea nu trebuie să-ti faci nici cea mai mică problemă. 

Multă baftă și curaj! :OK:

 

Modificat de Daniel P
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 7 ore, Adrian Mihai a scris:

@Ursu Florinse pare ca cel care a folosit anterior tie (de la care te-ai inspirat) a avut ceva probleme si nu sunt convins 100% ca este cea mai buna solutie dar nici nu stiu alta.

 

intentionez sa ies si cand noaptea vor fi 0 grade dar in acelasi timp nu vreau sa risc vreo dauna la rulota (este noua si pierd garantia) . probabil voi opta pt o mocheta groasa din fibra naturala sau chiar clasicele mitane (blana de oaie) doar pt iesiri iarna. 

 

caut acum un izolator pe care sa il atasez temporar (tot pe perioada iernii) de peretii interiori ai rulotei pt ca in zona paturilor supraetajate atingi direct peretele rulotei si iarna este foarte rece. am gasit asa ceva la Dedeman : https://www.dedeman.ro/ro/substrat-din-polistiren-extrudat-pentru-laminat-3-in-1-arbiton-secura-extra-aquastop-smart-3-mm-cu-bariera-de-vapori-5-1-x-1-18-m/p/4018715 si poate pe partea ramasa pe interior lipesc un tapet textil.

 

Eu am pus folia pentru copilașul care urmează sa se nască. Am zis că dacă se joaca pe jos sa nu ii fie rece.

Noi am ieșit iarna cu rulota, nu este nevoie de încălzire, mai ales cu o mocheta și vent e perfect.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

@Daniel P salut. vreau sa fac un test prin Noiembrie/ Decembrie cu o iesire pe o vreme cu temp pe langa 0 grade. daca concluzia este pozitiva , pt ca suntem practicanti de ski, mi-as face curaj si pt o iesire pe langa o partie in tara intai si apoi poate chiar Austria. 

dar inainte trebuie sa conving familia ca nu vor face "frigul".

astfel caut solutii neinvazive si fara sa fac modificari serioase la rulota.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Adrian Mihai  În niciun caz nu vor face "frigul" si vei avea o surpriză placută. Dacă Truma fucționează in parametri și există gaz in butelie, vei sta in tricou in rulotă când afară vor fi -10 °C .

Eu abia aștept iarna, că de la o vreme îmi plac mai mult ieșirile de iarnă cu rulota, decât cele pe timp de vară.

Dacă îți place să și schiezi, puține lucruri se compară cu acel moment în care te intorci de pe pârtie, găsești căldură in rulotă, iți schimbi hainele și ieși afară la un vin fiert...:)

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.