Traian M

Butelie Gaz

24 postări în acest subiect de discuţie despre Butelie Gaz

Butelie Gaz

Traian M

Vin si eu cu o intrebate de incepator, ca nu am gasit la cautare. 

Se poate folosi la rulota si butelie normala de aragaz, ca cea de la petrom?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Incap si 5 bucati daca imi pun mintea sa bag doar butelii in fata :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Eu am avut la prima rulota si era super ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Atunci mergi pe butelie normala, de aragaz, pentru mai multă autonomie...eu merg cu 2 d-astea pline cand ies cu rulota.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Daniel-P de incarcat le incarci cu GPL la statie pt masini sau le preschimbi cu altele pline?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu le schimb, le încarc cu GPL si iarna si vara...

Si e bine sa ai întodeauna 2 buc. cu tine, una sa fie de rezerva, pentru ca te va lăsa cand ți-e lumea mai draga si de regula noaptea...biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cati litri de GPL incarci in ele cand sunt goale?

Modificat de traianm

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

In ele ar putea intra maxim vreo 26 L, dar se recomanda sa nu bagi mai mult de 20-22 L...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Daca stai maxim 2 nopti este de ajuns o singura butelie, nu are rost sa mai cari una .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Așa e...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Eu am sa pun o butelie gpl, probabil undeva in jur de 60 de litri, si rezolv cazu total, ma astept sa ma tina 4-5 zile iarna la temperaturi cu minus bine. sincer cred ca e cea mai buna solutie,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Si eu ma gandeam la o treaba de asta! In asta pui si mult si putin!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Nu este prea grea butelia tip auto pentru carligul rulotei ? Sau, poate, asezata pe "coada", in dulapul de bucatarie ?! Oricum nu "face bine" la echilibrarea in rulare.  Pe de alta parte, trebuie sa te duci cu rulota ca sa o umpli ... (decalezi, pleci din locul camparii, revii, calezi ...).  Si eu m-am gandit la asa ceva, mai ales ca aproape o si am deja (gratis - cea de pe masina care are 10 ani si trebuie schimbata), dar am "cantarit" alternativa functie de inconveniente. Deasemenea si portbagajul rulotei mele permite depozitarea a 6 butelii normale, dar, desigur nu se poate incarca in asa hal. Voi folosi in schimb 2 buc (in transport vor sta pe axa rulotei, legate cu chinga intre ele).

Modificat de Mihnea Stoenescu
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Dar de masinile pe GPL , ce parere ai???:ascratch:
Ma refer la instalatiile montate actual nu cele din 1980.tamp
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Si eu am aceiasi parere ca a colegului @Mihnea Stoenescu, o butelie mare GPL de 60 L instalata pe rulota nu-ti ofera decat dezavantaje...

2 butelii mari daca-ti incap in compartiment, sau una mare principala si una mica de rezerva iti asigura suficienta autonomie si iarna si vara...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Foarte adevarat @Daniel-P.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Pai ce mie cu 2 butelii x 25 kg=50kg, ce mie una de 60 si bag 50l sau cat vreau. Tot acolo e!

De incarcat o incarci cand mergi spre munte sau unde mergi.

Eu ultima data am tras rulota langa pompa am deschis portbagajul, am incarcat buteliile asa cum erau ele pe locul lor fara sa le mai dau jos si am mers mai departe.

Acum depinde de fiecare. Avantaje si dezavantaje. Si fiecare alege ce e mai avantajos.

Adrian H, daca stai sa o iei asa si cu o butelie normala incarcata, la un accident ce crezi ca s-ar putea intampla?!

Nu crezi ca ar fi o bomba si aia?!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Ca bine graiesti @Stefan P.superok
Butelia normala sau cea de camping e acelasi lucru ca si butelia de GPL de la masina.:ascratch:
Asa ca...daca e sa se intample ceva...e acelasi lucru.
Ceva in plus este la butelia Gpl auto. Aceasta are o valva sau cum se numeste ce detecteaza cand iese gazul aiurea si opreste iesirea acestuia..Nu spun asta cum ca as fi adeptul montarii unei butelii gpl  auto pe rulota. este intradevar mult mai dificil de incarcat ( trebuie sa mergi cu rulota la....statia de incarcare..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Nici eu nu tin neaparat pentru asta.

Dar cum am spus. Incarcarea poti sa o faci in drumul tau, si daca o umpli ai destul gaz pana la urmatoarea iesire la civilizatie. Ca si cu 2 butelii stai lejer zile bune in camping asa si cu asta poti sta linistit cateva zile. Asta nu mi se pare un inconvenient foarte mare.

Si eu cand mergeam inainte, dadeam butelia jos, o puneam in masina si mergeam sa o incarc. Acum ca am 2 cand o sa plec la vreo iesire trag la pompa in drumul meu si le incarc direct in compartiment fara sa le mai dau jos.

Pun in amandoua cat incape si asta e.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Adevarat.aw
Eu am gpl pe masin a mea.
 Tatal meu a avut gpl pe masina lui timp de 30 de ani. 
Si.....traieste . Nu a avut incidente .j;'

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Si daca ramai fara gpl cand esti in concediu ..? Pleci cu rulota sa bagi gaz? Cred, si eu, ca doua butelii sunt mai comod de utilizat in comparatie cu o instalatie fixa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Un avantaj major în a avea două butelii este că la golirea primei butelii ai ce pune în loc. Așa e mai greu să rămâi fără gaz. 

Mai greu, nu imposibil. :laughing:

Dacă ai una singură, chiar și mai mare, când se termină. ..... Nu știu dacă reumplerea preventivă funcționează întotdeauna. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Pai o ancorezi si la rulota, cat despre golit stiu ca astea au si indicator ceva pe ele sa vezi cat mai ai.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Parerea mea este ca o sarcina excentrica exagerata dauneaza mult la tinuta de mers, ca sa nu zic ca reprezinta chiar un pericol. Pe de alta parte, o sarcina exagerata pe carlig (ex. 100Kg), nu este de bun augur. Buteliile despre care discutam noi nu au fost indicate in dotare de catre constructorul rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.